Соціологи пов'язують цей факт з виборами і появою фейкових даних
У жовтні 2018 року 43% українців довіряли даним соціологічних організацій, що вже давно працюють, 20% - не довіряли, інші не мають думки з цього приводу. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на дані опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Таким чином рівень довіри до даних соціологічних опитувань знизився за останній рік на 4 відсоткових пункти (у 2017 році був 47%). Баланс довіри і недовіри (відсоток тих, хто довіряє, мінус відсоток тих, хто недовіряє) складає +23% (у 2016 та 2017 роках було +36%).
Востаннє такий низький рівень довіри до соцопитувань спостерігався на початку 2000-х років, після чого знаходися на стабільному рівні.
Як зазначив генеральний директор КМІС Володимир Паніотто, за останній рік довіра до соціологічних організацій, яка була стабільна протягом десяти років, статистично значуще знизилася. "Скоріш за все, це пов’язано з виборами, з все більш широким вживанням у виборчій кампанії брудних технологій, з використанням фейкових даних, появою псевдосоціологічних компаній, недобросовісною критикою професійних компаній тими, хто вважає оприлюднені дані невигідними для своєї політичної сили", - додав він.
КМІС провів опитування 26 жовтня по 4 листопада 2018 року серед 2043 респондентів по всій Україні за виключенням окупованих Росією територій. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% - для показників близьких до 25%, 2,0% - для показників близьких до 10%, 1,4% - для показників близьких до 5%.
Нагадаємо, за даними опитування КМІС, наприкінці 2018 року найменшою довірою громадян України користувалися президент (16%), уряд (11%), Верховна рада (8%) та російські ЗМІ (4%).
За даними опитування Соціологічної групи "Рейтинг", проведеного у листопаді - грудні 2018 року, лише третина (31%) респондентів очікують, що ситуація в Україні у результаті майбутніх виборів президента покращиться.