Незважаючи на зростання виробництва в поточному маркетинговому році (1 жовтня 2011 - 30 вересня 2012 р.), частка України на світовому ринку соняшникової олії скоротиться на 6,8 п.п., до 51,6%, прогнозують у департаменті сільського господарства США (USDA) в опублікованому вчора звіті. Тіснять вітчизняних виробників російські конкуренти, які збільшили обсяги експорту в 5,5 разу, до 1 млн т, тоді як українські переробники зможуть поставити на світові ринки близько 2,9 млн т олії (+9,4%), пише "Комерсант-Україна".
У минулому маркетинговому році Росія істотно скоротила експорт олії через неврожай соняшнику, викликаного посухою, і навіть була змушена його імпортувати, розповідає голова асоціації "Укроліяпром" Степан Капшук. "Цього року у нас практично однакове виробництво насіння соняшнику - 8,7-9 млн т і соняшникової олії - близько 3 млн т", - додає він. Однак споживання в країні набагато вище, ніж в Україні. За оцінками USDA, Росія і Аргентина розділять друге місце за обсягами експорту олії.
Скорочення частки на світовому ринку не є критичним для українських виробників, і змістити їх з першого місця в найближчі роки не вдасться, вважають учасники ринку. "Географія експорту соняшникової олії помітно розширюється, воно виходить на нові ринки, і сильної конкуренції між країнами зараз немає", - розповідає Капшук. За його словами, агрохолдинги не припиняють інвестувати в розширення виробничих потужностей, отже, випуск рослинної олії збільшиться. "До 2015 року переробка олійних має зрости до 15 млн т з нинішніх 8,3 млн т", - прогнозує експерт.
До того ж обсяги російського експорту навряд чи істотно зростуть. "Розширювати посівні площі під соняшник вже практично нікуди, - розповів виданню менеджер одного з найбільших російських експортерів олії. - Можна наростити інтенсивність виробництва, але більше, ніж 1-1,5 млн т, експортувати все одно не вийде". Крім того, за словами співрозмовника видання, російські сільгоспвиробники мають намір збільшувати посіви таких альтернативних олійних культур, як льон і соя.
Тим не менш високий урожай соняшнику в Україні та Росії знизив світові ціни на олію. За жовтень вони впали більш ніж на 16% - до 1020 дол./т, хоча потім і відкоригувати в листопаді до 1080 дол./т. "Такі ціни протримаються до весни, вплинути на них зможуть хіба що зовнішні чинники - валютні коливання або ціни на нафту", - прогнозує Капшук.