Боргова криза впритул наблизилась до Італії, - експерти
Боргова криза впритул підібралась до Італії, третьої за величиною економіці зони євро, зазначають експерти. Про це пише видання РБК daily, коментуючи проведення європейською владою екстреної наради, присвяченої загостренню боргової кризи в ЄС.
Переговори були організовані за ініціативою президента ЄС Хермана Ван Ромпея після того, як наприкінці минулого тижня інвестори стали розпродавати італійські активи. Масло у вогонь підлило і рейтингове агентство Moody's, на думку якого приватні інвестори можуть бути в результаті залучені не тільки до порятунку Греції, а й інших країн із значним борговим навантаженням. Крім того, американські хедж-фонди стали грати проти італійських держоблігацій, роблячи великі ставки на зниження їх котирувань.
Держборг Італії становить 120% від ВВП - серед європейських країн більший показник має лише Греція. У найближчі місяці Риму належить рефінансувати близько 120-130 млрд євро, а інвестори сумніваються, що це йому під силу. Як результат, прибутковість італійських облігацій досягла рекордної позначки з 2002 року. Так, прибутковість дворічних бондів у понеділок перевищила 4%, десятирічних - 5,5%, а п'ятирічних впритул підібралася до 5%.
Італійські фінансові регулятори відреагували на обвал фондового ринку введенням обмежень на короткі позиції. За новими правилами, шорт-селлери повинні розкривати інформацію, якщо вони акумулювали більше 0,2% всього капіталу компанії. Крім того, вони повинні будуть повідомляти регуляторів і про кожному наступному збільшенні своїх пакетів на 0,1%.
Разом з інвесторами захвилювалися і чиновники в Брюсселі. У тому випадку, якщо Італія буде змушена звернутися за фінансовою допомогою до ЄС, то, за експертними оцінками, Європейський механізм стабільності (ESM) доведеться збільшувати вдвічі, до 1,5 трлн євро.
"Нас дуже турбує ситуація в Італії", - заявив німецькій газеті Handelsblatt високопоставлений співробітник ЄЦБ.
Крім міністрів фінансів в нараді в понеділок брали участь глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозо, голова ЄЦБ Жан-Клод Тріше, голова Єврогрупи міністрів фінансів Жан-Клод Юнкер та єврокомісар з фінансових питань Оллі Рена.
За словами Германа Ван Ромпея, обговорювалося питання надання Греції нового пакету допомоги і "розвиток ситуації в зоні євро". За даними німецьких ЗМІ, в центрі уваги чиновників було саме фінансове становище Італії. Не випадково напередодні наради канцлер Німеччини Ангела Меркель зажадала від прем'єра Сільвіо Берлусконі терміново прийняти "економний бюджет". За її словами, в неділю вона вже обговорила цю тему з італійським лідером.
"Ерозія кредитоспроможності дісталася до серцевини ЄС, до країн - засновників європейського валютного союзу. Якщо в Італії зараз не буде вжито термінових заходів, то вже в 2011 р. вона скотиться до положення, в якому вже перебувають Греція, Португалія, Кіпр і Мальта", - упевнений керівник Центру європейської політики (СЕР) професор Лудгер Герко.
У понеділок великі розпродажі спостерігалися на більшості фондових ринків. Інвестори як і раніше не вірять у швидке завершення європейського кризи, що відбивається на котируваннях єдиної європейської валюти. Курс євро вчора знижувався до 1,4032 по відношенню до долара - мінімальна позначка майже за півтора останні місяці.
За даними Handelsblatt, головне завдання для міністрів фінансів 17 країн зони євро - узгодження другого пакету допомоги Греції в обсязі до 120 млрд євро.Меркель заявила, що рішення про другу програму допомоги для неї "повинно бути прийнято в найкоротші терміни".
У той же час, за даними газети Welt, ЄЦБ вважає за необхідне зняти з порядку денного план залучення до участі в акціях з порятунку країн зони євро приватних банків, що просуваються Германією: шкода від цієї ідеї вже зараз більше, ніж користь.
"Поганий антикризовий менеджмент привів до того, що витрати на надання допомоги країнам постійно ростуть", - цитує видання свого співрозмовника з ЄЦБ. - "Європейські центробанки більше не хочуть купувати державні бонди. Міністри фінансів повинні надати цю можливість створюваному фонду стабільності".