Борг Януковича: суд Лондона ухвалить остаточне рішення 14 вересня
Мова йде про позику на 3 млрд доларів, яка була надана Росією під час президентства Януковича
Апеляційний суд Англії та Уельсу оголосить остаточне рішення по так званому "боргу Януковича" на 3 млрд доларів у п'ятницю, 14 вересня. Відповідна інформація вказана на сайті суду.
Згідно з опублікованим графіком слухань, засідання щодо "боргу Януковича" і оголошення вироку призначено на 14 вересня.
Відзначимо, що мова йде про позику на 3 млрд доларів, яка була надана Росією під час президентства Віктора Януковича в кінці 2013 року.
Вердикт покаже, чи зможе Україна перевести тяжбу з комерційної в політичну площину.
Зазначимо, РБК-Україна в матеріалі: "Борг Януковича: як Україна судиться з Росією за 3 мільярди доларів" писало, що в грудні 2013 року Україна випустила єврооблігації на 3 млрд доларів під 5% річних, які викупив російський Мінфін. Отримавши гроші, уряд Миколи Азарова погасило борги по зарплатах перед бюджетниками і профінансувало видатки.
Всього Москва пообіцяла Києву кредитну лінію на 15 млрд доларів і знижку на російський газ, якщо українська влада відмовиться підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС. Такою була домовленість президента РФ Володимира Путіна і на той момент президента України Віктора Януковича. Решту 12 млрд доларів кредиту планувалося пізніше оформити через нові випуски євробондів. Після початку Евромайдана і втечі Януковича з країни, зрозуміло, ні про яке кредитуванні мови вже йшло.
У грудні 2015 року, коли настав час погашати облігації, уряду Арсенія Яценюка не довелося довго вмовляти парламент, щоб ввести мораторій на виплату боргу.
Позов про стягнення заборгованості з України російський Мінфін подав у лютому 2016 року. Українська сторона наполягає, що при розміщенні євробондів у 2013 році було порушено бюджетне законодавство. В держбюджет кошти від розміщення облігацій були зараховані в 2013 році, тоді як зміни до бюджету про збільшення допустимого розміру держборгу, підписані президентом Віктором Януковичем, вступили в силу вже в січні 2014-го. По-друге, захист спирається на те, що Росія своїми діями дестабілізувала ситуацію в Україні, вимагаючи від минулої влади не підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС. Крім того, РФ вторглася до Криму, анексувавши півострів, а також надала допомогу бойовикам на Донбасі, довівши ситуацію до військового конфлікту, з-за чого Україна втратила частину своєї економіки.
В липні 2016 року президент Петро Порошенко підписав закон про фінансову реструктуризацію, який в тому числі запровадив мораторій на виплату "боргу Януковича".
В березні 2017 року Росія виграла суд у справі про державний борг України в 3 млрд доларів. В той же час виконання рішення було відкладено до розгляду апеляції.