ua en ru

Домовленості щодо ПРО між Росією і НАТО зайшли в глухий кут, - джерело

У Брюсселі вчора відбулося засідання Ради Росія-НАТО на рівні міністрів, повідомляє видання "Комерсант-Україна". За інформацією видання, сторонам, незважаючи на початкові розбіжності, все ж таки вдалося затвердити робочу програму на 2012 рік. У той же час діалог по ключовому для Москви питання про гарантії ненаправленої проти неї ЄвроПРО НАТО, схоже, остаточно зайшов у глухий кут.

Незважаючи на початкові розбіжності, сторонам все ж вдалося затвердити робочу програму ради на майбутній рік. За словами російського дипломатичного джерела ", це стало можливим після того, як розроблений альянсом" документ був відредагований з урахуванням російських інтересів ". Останні зміни були внесені до нього буквально вчора вранці.
За словами одного з російських дипломатів, присутнього на минулому за закритими дверима засіданні, Сергій Лавров "говорив твердо і відверто, а основну увагу приділив тематиці ПРО і ситуації навколо Лівії". Це була перша зустріч такого рівня після жорсткого заяви щодо ПРО президента РФ Дмитра Медведєва - воно також обговорювалося на вчорашньому заході. При цьому, запевняє джерело, "за закритими дверима міністри країн-членів НАТО коментували його зовсім не так, як на публіці". "Ні слова про те, що це нібито був лише передвиборчий піар. Представники альянсу назвали заяву російського президента неконструктивним, але підкреслили, що сприйняли його досить серйозно", - додав співрозмовник.
Навіть якщо в НАТО і поставилися серйозно до попереджень Дмитра Медведєва, але на поступки відносно ключового для Москви питання щодо ПРО альянс, судячи з усього, йти не готовий. На прохання прокоментувати слова Сергія Лаврова про те, що "НАТО не чує Росію", генсек альянсу Андерс Фог Расмуссен заявив: "Ми завжди слухаємо Росію і слухали наших російських колег сьогодні. Сподіваюся, що і пан Лавров прислухався до того, що турбує НАТО. І, звичайно, ми серйозно ставимося до того, що турбує Росію. Саме тому я невпинно повторюю, що наша ПРО не спрямована проти Росії ".
Останню фразу генсек альянсу повторив вчора раз десять. Однак російській стороні цього мало. "Крім загальних слів про довіру і ненаправлення потрібні юридичні домовленості. Наміри справа тимчасова. Військово-технічний потенціал - постійне", - пояснив глава МЗС РФ.
Пропозиція постпреда США в НАТО Іво Далдера, який заявив в інтерв'ю "видання", що НАТО готове "прийняти адаптований варіант запропонованого Росією секторального підходу, при якому альянс буде відповідати за захист своєї території, а Росія - своєю", Сергій Лавров теж піддав критиці. "Це не новий підхід, - заявив він .- Ми розуміємо, що НАТО не може передоручити забезпечення безпеки своїх членів кому б то не було, але ми хочемо, щоб і вони поважали наше право забезпечувати безпеку своєї території".
За словами пана Лаврова, коли плановані елементи ПРО на території держав альянсу починають розташовуватися таким чином, що вони "бачать" значну частину території РФ, у Москви "це, звичайно, викликає питання". Виходячи з цього міністр зробив висновок: "Час для знаходження взаємоприйнятного рішення ще є, але його з кожним днем ​​стає все менше".