Президент РФ Дмитро Медведєв відсвяткував вчора День ВМФ в Балтійську. Втім, спочатку в Кремлі розглядалася ідея, щоб Президент відзначив цей день на базі Чорноморського флоту (ЧФ) РФ в Севастополі, тим більше що саме він минулої весни підписав з Україною угоду про продовження перебування ЧФ у Криму до 2042 р. Однак здійснити задум не вдалося. Як вияснило видання "Комерсант-Україна", Кремль фактично зумовив візит Президента РФ до Севастополя підписанням там угоди по об'єднанню "Газпрому" і "Нафтогазу", а оскільки Київ з цим не погодився, Медведєв ухвалив рішення не летіти в Україну.
Вчора в найзахіднішому місті Росії - Балтійську - відзначили День ВМФ. Президент РФ поспостерігав за парадом військових кораблів, висадкою морського десанту з великого десантного корабля "Калінінград" і показовими стрільбами ракетних крейсерів. У параді брав участь і новий корабель угрупування - корвет "Сообразітєльний", спущений на воду 30 березня минулого року. Медведєв привітав моряків, особливо підкресливши: "Те, що сьогодні головна база Балтійського флоту знаходиться в найзахіднішому місті країни, ще раз підкреслює його роль у забезпеченні глобальної безпеки".
Втім, Кремль і російський МЗС, готуючись до Дня ВМФ, вели з Києвом активні переговори про те, щоб Медведєв відзначив його в Севастополі.
"Це дійсно обговорювалося. Москва виявляла таке бажання,- визнав співрозмовник видання в МЗС України.- Але домовитися не вдалося. Причому рішення про це прийнято на найвищому рівні".
Дипломат не зміг назвати конкретну причину зриву візиту Президента РФ.
"Ідея обговорювалася, але безуспішно",- лаконічно відповів на питання видання знайомий з ситуацією співробітник МЗС РФ.
Раніше, коли у ЗМІ просочилася інформація про можливе відвідування 31 липня бази Чорноморського флоту в Криму Медведєвим, у Кремлі заперечували саму наявність таких планів. Вчора на святкуванні Дня ВМФ у Севастополі Росію представляв голова кремлівської адміністрації Сергій Наришкін, українську - глава адміністрації президента Сергій Льовочкін.
Співрозмовники видання в українському керівництві висловили припущення, що основною причиною того, чому Москва і Київ не погодили візит президента РФ до Севастополя, могла бути політична. Українсько-російські відносини переживають зараз не найкращі часи, а в червні Київ і Москва і зовсім вступили у відкритий конфлікт з-за навчань Sea Breeze-2011 і заходу в Чорне море для участі в них ракетного крейсера США Monterey, оснащеного зенітно-ракетним комплексом Aegis. Крім того, Москва відкрито дорікає Київу в тому, що при Президенті Януковичі він активно нарощує співпрацю з НАТО, обговорюючи з альянсом чутливі для Москви питання: безпеку в Чорноморському регіоні, майбутнє дислокованого в Криму Чорноморського флоту РФ, ПРО. У відповідь Київ висловлює свої закиди. Так, перший заступник голови комітету Верховної ради з питань нацбезпеки і оборони Сергій Гриневецький заявив "Комерсанту", що "Росія, з одного боку, називає Україну стратегічним партнером, а з іншого - тисне на неї економічно".
Втім, як з'ясувало видання , куди більш важливою причиною невдалого приїзду Медведєва в Севастополь виявилася вуглеводнева. Як розповіло виданню джерело в МЗС України, знайомие з підготовкою візиту, основною умовою його проведення російська сторона ставила підписання конкретних домовленостей щодо об'єднання "Газпрому" і "Нафтогазу" на умовах Москви. "Оскільки ми визнали це для себе невигідним, нам було оголошене: тоді й візиту не буде,- пояснив співрозмовник газети.- Хоча з урахуванням нинішнього стану російсько-українських відносин ми зацікавлені в будь-якому контакті президентів - незалежно від того, завершиться він підписанням будь-яких документів чи ні".
У Кремлі "Комерсанту" цю версію повністю підтвердили. Джерело в адміністрації Медведєва повідомило, що російська сторона дійсно ставила на перший план при обговоренні можливого візиту президента РФ до Севастополя підписання конкретних домовленостей, у тому числі за вуглеводневої тематики. "Коли стало відомо, що цього не станеться, Медведєв ухвалив рішення не летіти в Україну. При цьому президент дав зрозуміти, що Москва відкрита до контактів з Києвом на вищому рівні", - пояснило джерело.
Джерело в МЗС РФ повідомило виданню, що Янукович на початку серпня відвідає Сочі, де свою робочу відпустку буде проводити Медведєв.