Для реального виходу на ринок ЄС Україні потрібно відповідати не тільки держвимогам, але і упроваджувати європейські системи сертифікації, - експерт
Для реального виходу на ринок Євросоюзу Україні потрібно відповідати не тільки державним вимогам, але і упроваджувати європейські системи сертифікації, які б засвідчили відповідність системи управління якістю, що є на підприємстві, тим вимогам, які ставляться споживачами в ЄС. Прикладом може послужити стандарт GlobalG.A.P. Таку думку висловив експерт з питань безпеки і якості продукції АПК асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Олександр Вержиховський.
«Хай і поволі, але все таки ми наближаємося до того часу, коли угода про Зону вільної торгівлі з ЄС буде підписана, і тарифні бар'єри при експорті вітчизняної продукції в країни Євросоюзу знижені. Але навіть в такій ситуації більшість українських виробників можуть виявитися неготовими до освоєння цього ринку, адже фактом є те, що надзвичайно малий відсоток виробників сільськогосподарської продукції мають міжнародно визнані сертифікати як на сам продукт, так і на процес його виробництва», - сказав А.Вержиховський.
За словами експерта, кількість вітчизняних підприємств, які сертифікували своє виробництво на відповідність стандартам належної сільськогосподарської практики в системі стандартів GlobalG.A.P. дорівнює... одному, і по цьому показнику ми знаходимося на одному рівні з такими країнами як Болівія, Нікарагуа, Сурінам, Венесуела, Іран. Тобто в більшості випадків де-факто наша продукція може бути абсолютне конкурентоздатною як за ціною, так і за якістю, але де-юре відсутність міжнародного сертифікату, підтверджуючого відповідність критеріїв безпеки і якості цієї продукції європейським і світовим стандартам, може стати надзвичайно серйозною перешкодою. Адже переважна більшість європейських торгових мереж працюють тільки з продукцією, сертифікованою за стандартом GlobalG.A.P. Насамперед це стосується тих найменувань, за якими вітчизняні виробники за останні роки зробили значний крок вперед як в питанні обсягів виробництва, так і якості продукції: м'ясо птиці, свинина, плодоовочева продукція, і так далі.