Дискусія про приєднання Польщі до Євро показує глибину кризи ЄС, - Медведчук
Дискусія про приєднання Польщі до Євро показує глибину кризи ЄС. Таку думку висловив лідер громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
"26 березня польський прем'єр Дональд Туск висловився за проведення референдуму про приєднання до єврозони. Це заяву цікаво двома аспектами.
По-перше, воно показує, що пряме народне волевиявлення є найважливішим способом вирішення проблем в демократичній державі. У тому числі і в такому, як Польща, де референдуми проходять не часто. Однак за самим доленосним питань влада звертається до народу. Так, референдумом приймалися і нинішня Конституція і рішення про входження в Євросоюз.
Встановлені в 1990-е норми ЄС говорять, що все нові члени організації повинні прийняти єдину євровалюту, коли їх економіка буде відповідати критеріям прийняття. Тим не менш, у Польщі вважають, що це рішення не повинно прийматися автоматично, а вирішальне слово повинно бути за народом.
По-друге, дискусія про приєднання Польщі до Євро показує глибину кризи ЄС. Так, згідно з соцопитуваннями, зроблених ще до подій на Кіпрі, більшість поляків висловлювалася проти відмови від національної валюти, злотого.
А нобелівський лауреат з економіки Пол Кругман, дізнавшись про намір Варшави перейти до євро, порівняв його у своєму блозі в газеті "Нью-Йорк Таймс" з атакою польських улан на німецькі танки в 1939 році. На його думку, стійкість країни під час нинішньої кризи якраз і пов'язана зі змінним курсом злотого. "Польща ще не втрачена, але її лідери налаштовані дати шанс катастрофи", так названа його запис", - пише Медведчук.
Він звернув увагу на те, що польський міністр фінансів Яцек Ростовський, коментуючи слова Кругмана, сказав, що нобелиат не зрозумів наміри польських властей: вони насправді не хочуть якнайшвидше приєднатися до єврозони, а переконати населення в доцільності введення євро.
"І, судячи з підтексту такого висловлювання, польський уряд лише на словах хоче приєднання до єврозони. Пов'язане зобов'язаннями перед Брюсселем, вона публічно виступає "за", але насправді не засмутиться, якщо народ скаже "ні". До речі, нагадаю, що у свій час обидва референдуму про приєднання до євро - у Данії та Швеції - закінчилися поразкою прихильників єдиної валюти. А це було часом, коли нинішня криза ЄС ніхто і уявити собі не міг, - заявив Медведчук.