Асоціація з ЄС не виключає можливості вступу України до МС шляхом референдуму, - Азаров
Дія Угоди про асоціацію (УА) з Європейським союзом не виключає в перспективі можливості вступу України до Митного союзу (МС) шляхом проведення всенародного референдуму. Про це прем'єр-міністр України Микола Азаров (на фото) заявив напередодні офіційного візиту до Республіки Білорусь, передає газета "Радянська Білорусія".
"...Підписавши Угоду про асоціацію з Євросоюзом, Україна не втрачає свого суверенітету і права приймати самостійні рішення. Є стаття в угоді, і це підтвердив ЄС офіційно, яка не заважає нам приєднуватися, укладати договори і про зони вільної торгівлі, і про митні союзи. Це наше суверенне право. Якщо коли-небудь Україна дійде висновку про те, що можлива і доцільна участь, у тому числі в Митному союзі, то буде проведена законна процедура референдуму. Народ України висловить свою думку, і на референдумі буде прийнято рішення, реалізації якого ніхто ніколи не зможе перешкодити", - зазначив Азаров.
У той же час прем'єр-міністр наголосив, що вважає передчасним робити висновки про ефективність МС: "...Занадто невеликий термін минув з дня утворення Митного союзу і його фактичного функціонування, щоб можна було вже робити якісь певні висновки з точки зору його ефективності. Тому я можу сказати тільки на загал. Безумовно, надзвичайно важливо те, що усунуто цілу низку торгових бар'єрів між Казахстаном, Білоруссю і Росією. Відновлення колишніх коопераційних зв'язків дійсно має принести ефект. Однак якщо говорити про цифри, то ті роки, на які припала реалізація цієї ідеї, - це був час виходу із кризи всіх трьох країн. Так, є певні темпи зростання товарообігу, але, якби вони були на тлі звичайних років, тоді можна було б робити більш точні висновки".
Потенціал товарообігу України із країнами МС становить понад 60 млрд дол. на рік, заявив напередодні на засіданні уряду Азаров.
Під час нещодавньої зустрічі зі своїм білоруським колегою Михайлом Мясниковичем в Астані глава українського Кабміну зазначав, що Київ може приєднатися в середньому до 70-ти угод, які діють у МС.
Своєю чергою, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявляв, що можливе приєднання України до 70 угод, які діють у МС, означатиме повноцінне членство в МС, а це, на думку глави російського уряду, може не влаштувати Брюссель.
На думку Азарова, проблемні питання, які виникають у відносинах між Україною і країнами МС, необхідно вирішувати винятково за правилами СОТ. А під час зустрічі з Медведєвим у Казахстані український прем'єр запропонував перейти до практичного розгляду положень, які викликають спірні оцінки РФ.
Як повідомлялося, бізнес-співтовариство країн-учасниць МС побоюється істотного зниження товарообігу з Україною в разі підписання нею УА з ЄС.
У той же час в українському уряді готові довести, що асоціація з ЄС не несе жодних ризиків для країн МС.