ua en ru

Депутати пропонують обмежити виборчі фонди партій і посилити покарання за фінансування кампанії у великому розмірі

Депутати від Партії регіонів Олександр Єфремов та Володимир Олійник пропонують обмежити виборчі фонди партій та кандидатів у депутати та посилити покарання за фінансування кандидата або партії у великому розмірі. Про це йдеться в проекті закону 3396 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів" від 10 жовтня 2013 р., текст якого розміщений на сайті Верховної ради України.

Згідно з запропонованими змінами до закону "Про вибори народних депутатів України", розмір виборчого фонду партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі, не може перевищувати 90 тис. розмірів мінімальних заробітних плат.
Розмір виборчого фонду кандидата у депутати в одномандатному окрузі не може перевищувати 4 тис. тисяч розмірів мінімальних заробітних плат.

Центральна виборча комісія безпосередньо здійснює контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів партій, та не пізніш як за 5 днів до дня голосування оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті аналіз фінансових звітів.

Витрачання коштів з поточних рахунків виборчого фонду після 18:00 останнього дня перед днем голосування здійснюється виключно у разі, якщо рахунки за товари, роботи і послуги були виставлені до зазначеного часу. Повне витрачання коштів з поточних рахунків фонду припиняється о 18:00 годині п'ятниці після дня голосування.

Разом з тим, проектом закону пропонується доповнити статтю 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення нормою про те, що несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду до відповідної виборчої комісії тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також документ пропонує за порушення порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення виборчої кампанії збільшити штрафи для громадян від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (сьогодні це від 50 до 70) і на посадових осіб - від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (сьогодні це від 70 до 100).

Крім того, подання завідомо недостовірних відомостей фінансового звіту до виборчої комісії тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також надання фінансової (матеріальної) підтримки у великому розмірі для здійснення виборчої кампанії кандидату, політичній партії (блоку), з порушенням встановленого законом порядку, карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз від 100 до 300) або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 2 років, або позбавленням волі на той самий строк.

Умисне використання у великому розмірі фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку) кандидатом, його уповноваженим представником, довіреною особою кандидата чи уповноваженою особою з порушенням встановленого законом порядку карається штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (разах від 100 до 300) або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 2 років, або позбавленням волі на той самий строк.