Населення активно вкладає зняті з депозитів гроші в сферу первинної нерухомості (новобудови). Аналіз ситуації, думки експертів, перспективи.
Населення активно вкладає зняті з депозитів гроші в сферу первинної нерухомості (новобудови). Аналіз ситуації, думки експертів, перспективи.
Мабуть, 2014 рік видався для банківської сфери найскладнішим за всі часи незалежності України. За даними НБУ, за 10 місяців поточного року вкладники вилучили з фінустанов близько 48 млрд гривень і 8,3 млрд доларів. У сухих відсотках, за рік скорочення депозитів становить 19% у гривні та 36% у валюті. Подібний відтік капіталу, в поєднанні з важкою політичною та економічною ситуацією, не міг не позначитися на банківському ринку - з початку року число стабільних банків грунтовно поменшало - з початку року в Україні ліквідовано 16 банків, ще 22 проходять процедуру ліквідації.
Але якщо банківська сфера втрачає гроші і вкладників, то куди ж перенаправляється вивільнена грошова маса?
На думку Ганни Гребеневої, аналітика порталу новобудов ЛУН.иа сьогодні спостерігається активне переміщення грошових мас з банківського сектора в сектор первинної нерухомості. «З початком кризи 2014 року, що спричинило нестабільність банківської системи і падіння гривні, багато людей, що зберігали свої заощадження на депозитах, масово забирають гроші з банків, - говорить експерт. - При цьому вилучені кошти, як правило, не складаються «під подушку», а вкладаються в більш ефективні інструменти інвестування, зокрема, первинний ринок нерухомості»
Передумовою такої «фінансової ротації» стала зважена цінова політика забудовників: багато з них зафіксували ціни на новобудови Києва в гривнях, запропонували суттєві знижки при 100% оплаті споруджуваних квадратних метрів, впровадили гнучкі програми розстрочок. А враховуючи зменшення, порівняно з початком року, вартість квадратного метра у валюті, вкладення в новобудову дозволяє припустити, що в майбутньому дохідність інвестиції буде набагато вище, ніж прибуток, яку сьогодні можуть запропонувати банки.
Позитив перенаправлення грошового потоку з банківської сфери в сектор будівництва полягає, в першу чергу, в тому, що гроші продовжують «працювати» і не дають економіці остаточно скотитися в прірву. Адже зведення нових квадратних метрів означає, як мінімум, збереження існуючих робочих місць у будівельній та суміжних галузях, виплату зарплат людям, зайнятим у цих сферах. А вони, в свою чергу, вкладають зароблені гроші в інші галузі економіки: торгівлю, охорону здоров'я, туризм.
За матеріалами: bigmir.net