Демократи в США пропонують вилучити 20% зарубіжних резервів корпорацій
США можуть ввести новий одноразовий податок, щоб вилучити 20% ліквідності з оцінених в 2 трлн дол. резервів американських корпорацій, які зберігаються за кордоном, пише Financial Times.
Пропозицію вніс голова фінансового комітету Сенату США, демократ Макс Бокус, який одночасно хоче добитися зниження базових податкових ставок як для компаній, так і для фізичних осіб. Як зазначає FT, ідея американського сенатора може перевернути всю світову систему оподаткування транснаціональних корпорацій.
Якщо пропозиція Бокуса буде прийнята, то уряд зможе додатково отримати приблизно 200 млрд дол. У такому разі не знадобиться
секвестр бюджету, буде достатньо грошей на стимулюючі програми, наприклад інфраструктурні проекти або зниження податків в інших сферах. Дефіцит бюджету США міг би серйозно знизитися.
На міжнародному рівні зараз ведуться спори про те, як правильно збирати податки з транснаціональних корпорацій, які використовують численні схеми, щоб перевести свої прибутки в країни з м'яким податковим законодавством. Цю проблему вже обговорювали на саміті G20 та інших зустрічах на вищому рівні.
Американські транснаціональні корпорації вважають за краще зберігати свій прибуток за кордоном. У США ставка податку на прибуток складає 35% - це один з найбільш високих рівнів серед розвинених країн.
Окрім одноразового податку, Бокус запропонував понизити ставки 25-30% але при цьому відмовитися від частини податкових пільг. В майбутньому доходи корпорацій від продажів на американському ринку обкладатимуться по нижчій ставці.
Доходи від продажів на іноземних ринках обкладатимуться податками в рамках двох основних схем. Компанії не доведеться платити податки в США, якщо вона виплачує 80% від потенційного податкового рахунку в США уряду інший країни. Згідно з іншою схемою, компаніям доведеться платити лише 60% максимальною податкової ставки. Проте це не торкнеться пасивних доходів, наприклад, доходів від використання інтелектуальної власності.
Пропозиція Бокуса навряд чи пройде в Конгресі США, який не може приймати узгоджених рішень через суперечки республіканців і демократів. Проте і демократи, і республіканці сходяться в тому, що податкова система США залишається дуже складною: ставки високі, але при цьому існує безліч пільг. Все це заважає компаніям, наприклад, конкурувати на міжнародній арені.
Міністр фінансів США Джейкоб Лью назвав пакет податкових пропозицій в цілому "вельми конструктивним кроком". Республіканці обіцяли розглянути пропозиції Бокуса і продовжити роботу над ними. Корпорації від ідей сенатора не в
захопленні.