Справа бійців розглянуть в закритому режимі
Розслідування по справі батальйону "Торнадо" завершено рік тому. Бійці підозрюються у низці тяжких злочинів, деяких з них судять. Що відомо про новий скандал навколо бійців добровольчого формуванні, протести під будівлею суду читайте в матеріалі РБК-Україна.
У червні минулого року були затримані 8 бійців "Торнадо", по обвинуваченню у катуванні людей, зґвалтування, вбивства і низці інших тяжких злочинів.
Глава МВС Арсен Аваков заявив про розформування роти "Торнадо". У даний момент підрозділ ліквідовано. Бійців судять.
У той же час прихильники батальйону не згодні з рішенням Авакова і вважають, що судовий процес проходить нечесно, тому влаштовують акції протесту під стінами суду, також були випадки зіткнень.
Батальйон "Торнадо" - це добровольчий підрозділ патрульної служби міліції особливого призначення, створена у вересні 2014 року в структурі ГУ МВС України в Запорізькій області.
Рота була створена на базі розформованого в жовтні 2014 року за мародерство батальйону "Шахтарськ".
Своїм основним завданням бійці називали - протидія сепаратизму на сході України. Особовий склад "Торнадо" планував виконувати завдання розвідувально-диверсійного характеру.
18 червня глава МВС Арсен Аваков заявив про розформування роти. Вісім бійців роти спецпризначення "Торнадо" були заарештовані, в тому числі і командир роти Руслан Онищенко, якого звинувачують у створенні злочинної організації, злочини сексуально-насильницького характеру та спонукання підлеглих до вчинення злочинів.
Як повідомив тоді заступник генерального прокурора Анатолій Матіос, в місці дислокації роти в Луганській області був підвал для затримання людей. Існують свідки, показання яких говорять про те, що людей там били і катували. Крім того, під погрозами вбивства зґвалтували одного з затриманих, зафіксувавши знущання на відео.
Вже через місяць докази злочинів бійців "Торнадо" були зібрані.
"За місяць роботи фактично зібрана доказова база, яка дає підстави підозрювати командира роти Руслана Онищенко, а також значна кількість його підлеглих, які об'єдналися навколо нього як кримінальний елемент ...було прийнято рішення розслідувати цю справу", - заявив Матіос.
2 серпня цього року біля Оболонського суду зібралися прихильники батальйону "Торнадо", вимагаючи, щоб справа бійців розглядалась у відкритому режимі.
Під час мітингу між мітингувальниками та правоохоронцями сталися серйозні сутички. Частина мітингувальників кидала у представників поліції пакети з борошном і шини, обливала водою. За словами учасників мітингу, поліцейські застосували проти учасників акції сльозогінний газ. Відзначається, що одній людині стало погано.
Підтримати бійців приїхав нардеп від "Самопомочі" Семен Семенченко і члени фракції Радикальної партії Ігор Мосійчук та Андрій Лозовий.
Семенченко заявив, що зіткнення сталися із-за того, що бійці "Торнадо" з ранку знаходяться без води в задушливому приміщенні.
"Нерви людей не витримали. Однак, передати людям воду – на думку спецпідрозділу поліції, це визнати свою слабкість. Так, саме так. І в підсумку, спроби людей надати просте людське співчуття укладеним закінчилися масовим побоїщем. Людей били і труїли газом", - сказав Семенченко.
Пізніше він написав, що "торнадовцы дякують всіх патріотів хто прийшов підтримати їх вимоги чесного відкритого і чесного судового процесу".
У свою чергу, поліція Києва відкрила дві кримінальні виробництва внаслідок сутичок, які сталися біля суду.
Судове засідання по справі батальйону "Торнадо" пройде 9 серпня 2016 року закритому режимі.
"У зв'язку з вчорашніми подіями, у зв'язку з тим, що є велика кількість потерпілих як серед працівників Національної поліції, так і з боку працівників Національної гвардії, сьогодні вони (конвойна служба слідчого ізолятора - ред.) не мають можливості доставити підозрюваних до суду",- розповіла прес-секретар Оболонського районного суду Києва Інна Свинаренко.