За словами правозахисника, у справі Мартиненка вже "грубо порушені" стандарти прав людини
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) у справі стосовно колишнього народного депутата Миколи Мартиненка порушує міжнародні стандарти права. Таку думку висловив голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, повідомляє "Еспресо".
На думку правозахисника, це є "дуже поганою ознакою того, що правоохоронні органи фактично продовжують здійснювати незаконні дії". "Це призводить до того, що задовольняються дуже багато рішень Європейського суду проти України", - сказав він.
Захаров зазначив, що у справі Мартиненка вже "грубо порушені" стандарти прав людини - "права на свободу, особисту недоторканність, яка захищає від довільних арештів, і про несправедливий суд".
Зокрема, він підкреслив, що Мартиненка затримали, не маючи санкції судді: "Це грубе порушення Конституції та статті 5 Європейської конвенції".
Він також зазначив, що "викликає велике здивування" оголошений застави в 300 мільйонів гривень: "Це абсолютно суперечить всім нормам права. Вона не повинна бути такою великою".
В обґрунтуванні затримання Мартиненка правозахисник також вбачає порушення міжнародних стандартів: "Кажуть, що він багато разів їздив за кордон. Але він же багато разів повертався. Немає жодних підстав думати, що він втече. Він добровільно здав мандат, він приходив на всі допити. Тому це затримання, і тим більше бажання його залишити під вартою під час слідства, - це абсолютно суперечить міжнародним стандартам".
"Те, що це порушення міжнародних стандартів, - це абсолютно точно. Але, тим не менш, звинувачення саме цим курсом йде. Це порушення стандартів прав людини у цій сфері, загальновизнаних у Європі", - додав Захаров.
Він також назвав суддю Бобровника "одіозним", нагадавши про повідомлення, що проти цього судді кримінальне провадження: "Він залежний. Це знову-таки буде підставою для Європейського суду сказати, що в даному випадку порушили не тільки 5, а і 18 статтю Європейської конвенції з прав людини - це ознака політичного переслідування".
Правозахисник нагадав, що за такі ж порушення звинуватили суддю Кірєєва: "Бобровник мав би подумати, що Кірєєв вже сидить. Як би з ним не було такого ж самого".
"На превеликий жаль, затримання без санкції суду, бажання тримати людину в СІЗО, тому що так простіше, і бажання будь-якою ціною обрати запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, посилання при цьому на тяжкі злочини, утримання людини в клітці, хоча це суперечить багатьом рішенням Європейського суду, - це порушення стандартів справедливого суду", - розповів Захаров.
"В діяльності НАБУ дуже багато позитивного. Вони мають справи, які вже доведені до суду, були вироки по цих справах. Але не можна при цьому застосовувати засоби боротьби, які порушують права людини так грубо, як вони це роблять в цій справі", - додав правозахисник.