Дефолт України скасовується
Юрій Панченко, економічний оглядач, спеціально для РБК-Україна
Після більш ніж річного погіршення ситуація із суверенним рейтингом України вперше показала позитивну динаміку. Міжнародне рейтингове агентство Standаrd & Poor's підтвердило суверенний кредитний рейтинг України на рівні ССС, одночасно підвищивши прогноз по рейтингу з "негативного" до "стабільного".
"Це досить знакова подія - Standаrd & Poor's визнало, що дефолт України скасовується. Хоча нинішній рейтинг дуже поганий, але руху до дефолтного рівня більше немає", - прокоментував перегляд фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран.
У самому агентстві поліпшення пов'язують з дією кредитної програми Міжнародного валютного фонду. На думку експертів S&P, надання повного пакету фінансової допомоги від МВФ, а також фінансування ЄС і США, мають бути достатніми для задоволення потреб України в зовнішньому фінансуванні протягом наступного року. "У той же час новий уряд, очолюваний прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, продемонстрував стабільність і відносну єдність. Як наслідок, ми переглянули прогноз по довгостроковому кредитному рейтингу з негативного на стабільний", - йдеться в повідомленні.
Водночас, на думку експертів агентства, основними ризиками для України на даний момент залишаються вплив військових дій у східних регіонах на територіальну цілісність країни, а також складні і практично непрогнозовані відносини з Росією.
Варто зазначити, що з усіх міжнародних рейтингових агентств "великої трійки" саме S&P відрізняється найбільш оперативними і частими корекціями рейтингів. Зокрема, лише в поточному році агентство вже втретє оголошує про свій перегляд.
До цього перегляди проводилися в січні і лютому. При цьому після останнього перегляду довгостроковий кредитний рейтинг країни за зобов'язаннями в іноземній валюті був знижений із ССС+ до ССС. Це практичний переддефолтний рейтинг - від дефолтного рівня SD Україну, як і раніше, відділяють лише два щаблі.
У лютому такий крок пояснювали ризиком дефолту після "істотної ескалації" політичної кризи у країні. "З нашої точки зору, політична ситуація в Україні значно погіршилася. Ми вважаємо, що це піддає здатність уряду з погашення та обслуговування боргових зобов'язань усезростаючим ризикам і збільшує невизначеність щодо продовження надання фінансової допомоги з боку Росії у 2014 році", - йдеться в повідомленні S&P. Лише п'ять місяців тому аналітики агентства заявляли, що не бачать підстав для значних позитивних змін, а тому дефолт країни є "цілком імовірним".
За минулі п'ять місяців стабільності в політичній ситуації у країні не додалося. За цей час реальністю стала загроза різкого падіння ВВП країни. Якщо на початку року загроза падіння ВВП була неочевидною - принаймні, в МЕРТ заявляли, що можливо стабілізувати ситуацію на рівні нульового зростання, то тепер питання лише в обсягах цього спаду.
Офіційний прогноз уряду залишається незмінним - спад економіки складе близько 3%. При цьому в Кабміні вже припускають падіння на 5%. У самому S&P повідомили про ймовірність ще більшого падіння - на 7%. У такій ситуації, запевняють експерти S&P, бюджетний дефіцит країни і зовсім може досягти 11% ВВП.
"Нинішній перегляд рейтингу S&P був плановим. Агентство не могло промовчати, а тому в них був вибір: залишити прогноз "негативним" або поліпшити його. На користь підвищення була фінансова підтримка МВФ, а проти нього - військові дії на сході країни. Враховуючи, що військовий конфлікт було локалізовано, позиція поліпшити прогноз для України взяла гору", - пояснює Віталій Шапран.
Примітно, що через оголошений день планового перегляду Standard & Poor's було змушене оприлюднювати дані, не чекаючи оцінок за підсумками роботи в Києві місії МВФ. Нагадаємо, ця місія працювала в Україні рекордно довго - близько трьох тижнів - і тільки в понеділок заявила про закінчення своєї роботи. Від оцінок місії залежить не тільки виділення Україні другого траншу кредитної допомоги МВФ. Чергова заморозка співпраці може автоматично зупинити і фінансову допомогу Україні з інших джерел.
Незважаючи на позитивну динаміку, нинішній суверенний рейтинг країни не дозволяє розраховувати на залучення позикового капіталу. Для цього рейтинг країни має бути на 2-3 ступені вище - хоча б на рівні "В". У такій ситуації Україна залучає кредити або за міждержавними домовленостями, або розміщує бонди під гарантії третіх країн, як це було з останнім розміщенням під гарантії США.
Однак ближче до кінця року ситуація може змінитися. Вже незабаром плановий перегляд мають провести й інші рейтингові агентства. Так, агентство Fitch Ratings запланувало його на 22 серпня, а Moody's - на 26 вересня. Також до кінця року ще один плановий перегляд планує провести і Standard & Poor's - він запланований на 19 грудня.
Якщо перегляд негативних прогнозів на початку року був викликаний шоком від різкої зміни ситуації у країні, то тепер Україна демонструє, що найгірші сценарії розвитку подій вже малореальні. У такій ситуації поліпшити свої прогноз по рейтингу України можуть й інші агентства. Тим більше - ці агентства будуть мати інформацію, продовжиться чи ні програма співпраці України з МВФ.
"Оцінка зовнішнім світом ситуації в Україні багато в чому залежатиме від заяв МВФ, зроблених найближчими днями. Економічні ризики України очевидні, однак заяви фонду, що ситуація залишається під контролем, дозволять заспокоїти інвесторів. Крім того, важлива оцінка МВФ щодо перспектив України в наступному році. Якщо буде впевненість, що спад економіки завершиться цього року, то це автоматично вплине і на рейтингові перегляди", - прогнозує директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.