У вересні дефіцит зведеного платіжного балансу становив 358 млн дол.
У вересні дефіцит зведеного платіжного балансу становив 358 млн дол. Про це свідчать попередні дані Національного банку України (НБУ), оприлюднені прес-службою регулятора.
За підсумками вересня 2013 р. дефіцит платіжного балансу України становив 100 млн дол. Таким чином, він збільшився в 3,58 разів в річному численні.
Водночас, зазначають в НБУ, отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду (МВФ) (1,4 млрд дол.) у вересні дало змогу збільшити обсяг резервних активів. Станом на 1 жовтня 2014 р. міжнародні резерви становили 16,4 млрд дол., що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,1 місяця.
Водночас у вересні дефіцит поточного рахунку розширився до 612 млн дол. порівняно з 91 млн дол. в серпні.
"Сповільнення темпів падіння внутрішнього попиту та укріплення РЕОК зумовили зростання імпорту товарів на 13% порівняно з серпнем. Водночас зростання експорту обмежувалося військовим конфліктом на сході країни та торгівельними обмеженнями з Росією", - коментують в Нацбанку.
Зокрема, темпи падіння експорту товарів (16,5% у річному вимірі) у вересні майже не змінилися порівняно з серпневими, загальний експорт становив 4,4 млрд дол. Другий місяць поспіль продукція АПК є найбільшою експортною групою і єдиною, за якою спостерігається зростання (8,3%). Це відбулося передусім завдяки збільшенню поставок зернових культур нового врожаю (на 19,4%), олії й жирів (на 58,8%) переважно на ринки ЄС, Індії та Єгипту, а також експорту м'ясних виробів (на 46,4%) до ЄС та Іраку, - зазначають в НБУ.
Продовжилося скорочення експорту за всіма іншими групами товарів: машинобудування - на 35,6%, унаслідок руйнування виробничих потужностей та припинення поставок до Росії, зокрема експорт залізничного транспорту скоротився (на 75,7%); хімічної продукції - на 3,3%, особливо пластмас і виробів з них (на 26,8%) та солі, сірки, цементу (на 16%) через ускладнення видобутку солі на артемівському та слов'янському родовищах; металургії - на 28,9%, через дефіцит сировини та ускладнення з відвантаженням продукції на підприємствах сходу України.
Імпорт товарів у вересні знизився такими самими темпами, як і в серпні, (40% у річному вимірі) і становив 4,9 млрд дол. Однак скорочення неенергетичного імпорту зменшилося з 39,7% до 31,0% через сповільнення падіння внутрішнього попиту. Темпи зниження обсягів виробництва промислової продукції сповільнилися до 16,6% у вересні (з 21,4% у серпні), а обороту роздрібної торгівлі - до 14,6% у реальному вимірі (з 21,2% у серпні).
Найбільш суттєво зменшились темпи падіння: продукції машинобудування - з 52,2% до 29,0%, особливо легкових автомобілів (з 82,7 до 26,3%); промислових товарів - з 37,1% до 26%.
Порівняно з вереснем 2013 р., коли Україна імпортувала рекордні для попереднього року 4,4 млрд куб. м газу, у вересні 2014 р. Україна отримала природний газ лише з Європи (1 млрд куб. м).
Сальдо торгівлі послугами у вересні було сформовано з дефіцитом 76 млн дол. (порівняно з профіцитом 601 млн дол. у вересні 2013 р.). Таке погіршення балансу послуг пов'язано зі зниженням надходжень за статтею "подорожі" (на 81,6%) унаслідок зниження кількості іноземних громадян, що відвідують Україну, особливо з Росії та за статтею "транспортні послуги" (на 43,6%) через скорочення обсягів перевезень.
У вересні 2014 р. сальдо капітального та фінансового рахунку було додатним (254 млн дол.) завдяки залученням державного сектору. Крім того, четвертий місяць поспіль спостерігається чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну - 235 млн дол., 61,9% яких було спрямовано в реальний сектор. Приріст готівкової валюти поза банками залишився на рівні попередніх місяців і становив 225 млн дол.
Додатне сальдо за кредитами та облігаціями (260 млн дол.) сформувалося завдяки залученням державного сектору - 792 млн дол., у тому числі від Світового банку, Канади та Японії.
Приватний сектор переважно погашав свою зовнішню заборгованість, чисті виплати банківського сектору становили 244 млн дол., реального сектору - 254 млн дол. Роловер за зовнішніми зобов'язаннями приватного сектору знизився до 87%, у тому числі реального сектору - до 43%, та банківського - до 93%.