Дефіцит платіжного балансу України в лютому 2014 р. склав 2,2 млрд дол. проти профіциту роком раніше, - НБУ
Дефіцит зведеного платіжного балансу України в лютому 2014 р. склав 2,2 млрд дол. проти профіциту 1,3 млрд дол. у лютому 2013 р. Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ).
Як зазначають у НБУ, це було зумовлено формуванням рекордно великого дефіциту фінансового рахунку.
Дефіцит поточного рахунку скоротився до 121 млн дол. (порівняно з 1,5 млрд дол. в лютому 2013 р.) через різке падіння обсягів імпорту внаслідок зниження економічної активності та девальвації гривні.
У річному вимірі експорт товарів скоротився на 7,4% - до 4,9 млрд дол. Як зазначають в НБУ, зниження відбулося за всіма основними групами товарів, зокрема:
- хімічної продукції (на 34,0%), що зумовлено скороченням поставок продукції неорганічної хімії (на 59,2%) у зв'язку із зменшенням обсягів випуску продукції Одеським припортовим заводом починаючи з вересня 2013 р., а також зниженням поставок продукції добрив (на 32,5%);
- продукції машинобудування (на 20,2%) через скорочення втричі експорту залізничних локомотивів після призупинення поставок до Росії;
- продовольчих товарів (на 5,8%) у результаті зниження експорту олії, жирів та насіння олійних культур (на 33,3%). У той самий час експорт зернових зріс на 32,3% за рахунок збільшення обсягів;
- продукції металургії (на 6,8%) через скорочення поставок труб (на 55,6%) в основному до країн СНД (Росії та Казахстану).
Зростання поставок мінеральних продуктів (на 38,4%) було зумовлене відновленням експорту нафтопродуктів після того, як Одеський НПЗ розпочав роботу восени 2013 р.
Імпорт товарів знизився на 21,7% у річному вимірі (до 5,4 млрд дол.), зокрема:
- енергетичний (на 38,8%) - через зниження імпорту природного газу (на 55,0% як за рахунок цін, так і фізичних обсягів) та вугілля (на 46.2%);
- неенергетичний (на 16,5%) - передусім за рахунок скорочення імпорту: продукції машинобудування (на 28,4%) унаслідок зниження обсягів промислового виробництва (на 3,7%) та низького інвестиційного попиту; виробів хімічної промисловості (на 15,0%). Падіння імпорту фармацевтичної продукції (на 32,4%) переважно зумовлено високою базою порівняння (високими обсягами імпорту у лютому 2013 р. напередодні набрання чинності законом щодо ліцензування імпортних ліків).
"Нестабільна економічна та політична ситуація в країні, девальвація гривні зумовили збільшення дефіциту за фінансовим і капітальним рахунком до 2 млрд дол. Посилення девальваційних очікувань і відплив депозитів з банківської системи призвели до зростання відпливу готівкової валюти поза банки до 1,9 млрд дол., тоді як за весь 2013 р. він становив 3,3 млрд дол. Водночас спостерігався відплив коштів за прямими іноземними інвестиціями (209 млн дол.), а також за кредитами та облігаціями приватного сектору", - йдеться в повідомленні.
Як зазначають в НБУ, від'ємне сальдо за операціями з кредитами та облігаціями (766 млн дол.) зумовлювалось низькими обсягами залучень приватного сектору. Так rollover реального сектору був найнижчим за останні два з половиною роки (54%). Банківський сектор скоротив свою заборгованість на 412 млн дол., головним чином за кредитами overnight (на 725 млн дол.).
Формування подвійного дефіциту (за поточним та фінансовим рахунками), а також чергове планове погашення кредиту МВФ у розмірі 360 млн дол. призвело до скорочення резервних активів. Станом на 1 березня 2014 р. обсяги міжнародних резервів становили 15,5 млрд дол., що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 1,8 місяця.