Citadele Asset Management прийняла рішення про закриття бізнесу в Україні
Компанія Citadele Asset Management, одна з найбільших іноземних операторів на ринку управління, прийняла рішення про закриття бізнесу в Україні. Власник компанії відмовився від підтримки збиткового бізнесу з управління активами пайових інвестиційних та недержавних пенсійних фондів, пише "Комерсант-Україна".
Компанія з управління активами "Цитаделе Ессет Менеджмент Україна" почала працювати на українському ринку в 2004 р. під брендом Parex. У 2010 р. групу перейменували в Citadele. Citadele Asset Management належить банку Citadele (75% акцій банку належить уряду Латвії, 25% +1 акція - Європейському банку реконструкції та розвитку). Представництва Citadele Asset Management працюють в Литві, Україні, Росії.
В управлінні КУА на 30 квітня перебувало шість пайових фондів (дані регулятора), правда, на сайті КУА є інформація тільки про три з них. З 1 липня розпочнеться ліквідація двох відкритих пайових фондів - "Citadele фонд Українських Облігацій" і "Citadele Український Збалансований фонд". Виходячи з даних Української асоціації інвестиційного бізнесу, в 2009-2013 рр.. пік вартості активів "Citadele Український Збалансований фонд" був зафіксований у квітні 2010 р. - 39,69 млн грн, після чого ціна постійно знижувалася. До 30 травня поточного року активи фонду знецінилися до 1,97 млн грн. Вартість активів "Citadele фонд Українських Облігацій" зменшувалася більш рівномірно: з 10-14 млн грн облігації знецінилися до 2,25 млн грн. Рішення про ліквідацію фондів було прийнято учасниками "Цитаделе Ессет Менеджмент Україна" на зборах 27 травня. Ще в квітні 2012 р. у зв'язку із закінченням терміну дії почалася процедура ліквідації "Citadele фонд Української Нерухомості", яка повинна була завершитися до лютого-березня 2013 р. Але 1 лютого в КУА повідомили, що для продажу активів необхідно ще 150 днів.
"Цитаделе Ессет Менеджмент Україна" йде і з сегменту недержавних пенсійних фондів (НПФ). У 2012 р. адміністрування відкритого НПФ "Український пенсійний союз" (вартість чистих активів на початок жовтня 2012 р. становить 1,5 млн грн) було передано АПФ "Центр персоніфікованого обліку". У березня 2013 р. управління НПФ "Хрещатик" (6,8 млн грн) передали КУА "АРТА Управління активами".
Відмовитися від роботи з пенсійними фондами КУА була змушена не тільки з причини зміни стратегії, а й через порушення законодавства. 21 травня КУА направила до Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) прохання повторно продовжити на три місяці термін усунення невідповідності розміру власного капіталу нормам законодавства. КУА, що працює з НПФ, повинна мати власний капітал не менше статутного. Статутний капітал КУА складає 12,7 млн грн, а власний Відтак до 30 квітня скоротилася до 8 млн грн. Дев'ятимісячний термін, відведений для усунення порушення, закінчувався 28 травня. Комісія не може повторно його продовжити, оскільки не має таких повноважень. Перша санкція за це порушення - попередження, зазначили в НКЦПФР.
Скорочення капіталу КУА викликане її збитковістю. У 2012 р. чистий збиток склав 4,6 млн грн, в 2011 р. - 3,1 млн грн, у 2010 р. - 1,2 млн грн.
КУА "Цитаделе Ессет Менеджмент Україна" була єдиним іноземним гравцем, який працював з роздрібними інвесторами без підтримки якого-небудь українського банку. Серед іноземних гравців, які залишилися на ринку, варто згадати "ОТП Капітал" і "УкрСиб Ессет Менеджмент", що входять в банківські групи.