Міжнародна організація зі спостереження за виборами CIS-EMO відзначає тенденцію "міграції" виборців на дільниці депутатів, які обираються за мажоритарними округами. Про це заявляє прес-служба CIS-EMO.
Згідно з даними з відкритих джерел, зокрема Держреєстру, "міграція" виборців стала масовим явищем в Києві та Київській області, Одесі, Житомирській та Черкаській областях.
"Ми висловлюємо побоювання, що це може бути пов'язано з можливою підготовкою фальсифікацій по мажоритарних округах. Стурбованість викликає і той факт, що контролювати дану ситуацію фактично нікому. Ні ЦВК, ні Генпрокуратура не мають необхідних повноважень. ЦВК може формально зафіксувати порушення і звернутися до Генеральної прокуратури, але й вона, в свою чергу, не має повноважень перевірити підозрілі передвиборчі переміщення громадян", - вважає директор CIS-EMO Олексій Кочетков.
Читайте також: Генпрокуратура перевіряє законність "міграції" виборців
Втім, як зазначають експерти CIS-EMO, навіть перевіривши і встановивши значне число сумнівних заяв до дільничних виборчих комісій про голосування на даній дільниці, складно встановити, на користь якого саме з кандидатів-мажоритарників дана "міграція" здійснена. Таким чином, мова йде про "сліпі плямі" в законі про вибори, яким і намагаються скористатися недобросовісні кандидати в народні депутати.
Нагадаємо, що на розгляд Верховної Ради України вже внесено законопроект, що містить поправку до чинного закону про вибори, яка, ймовірно, усуне цю "сліпу пляму": виборцям, які тимчасово змінили місце голосування, пропонується голосувати тільки за виборчі списки. Однак є ймовірність того, що законопроект не буде поставлений на голосування до дня виборів.
Є й інший варіант вирішення проблеми "політичних мігрантів": через Конституційний суд. Так, наприклад, представники ВО "Батьківщина" подали туди позов про визнання невідповідним Конституції України права виборців, виборча адреса яких знаходиться за межами округу, на території якого вони здійснюють голосування, голосувати за кандидатів, що балотуються в даному одномандатному виборчому окрузі. Позов судом поки не розглядалося.
Читайте також: ЦВК посилила процес зміни місця голосування на парламентських виборах
Нагадаємо, вибори до Верховної Ради відбудуться 28 жовтня 2012 р.