Що може приховувати програма багаторічної розстрочки на нерухомість — експерт
Після річного затишшя і практично повної відсутності іпотечних програм на столичному ринку первинної нерухомості знову активізувалися будівельні компанії, що пропонують багаторічні програми розстрочки і знижки в розмірі до 15-20% вартості житла.
В умовах фінансової кризи і стагнації ринку нерухомості надання довгострокових програм розстрочки, а також великих знижок забудовником може свідчити про фінансові проблеми і нести ризики недобудови подібних об'єктів. Таку думку висловив керівник відділу продажів РК "ParkStone" Дмитро Шостя.
За його словами, після майже річного затишшя і практично повної відсутності іпотечних програм на столичному ринку первинної нерухомості знову активізувалися будівельні компанії, що пропонують багаторічні програми розстрочки і знижки в розмірі до 15-20% вартості житла, пише Дело.
"У класичному вигляді розстрочка від забудовника можлива тільки до введення житлового комплексу в експлуатацію. Всі відстрочені платежі після цього моменту, по суті, операція кредитування, яка повинна здійснюватися не забудовником, а фінансовою компанією, яка має відповідну ліцензію", - говорить Шостя.
Експерт вважає, що перше, на що варто звернути увагу - чи є в структурі операції така компанія. Друге - яке відношення вона має до забудовника, не є фіктивним посередником. Третє - на якій стадії будівництва знаходиться об'єкт чи секція, для якої пропонується така тривала розстрочка. "Якщо мова йде про 40-60% готовності, інвестувати у такий об'єкт не рекомендується", - зазначає керівник відділу продажів РК "ParkStone".
За словами Шості, причиною для занепокоєння може бути нестабільний фінансовий стан забудовника, який через інструменти розстрочки намагається залучити інвесторів в умовах економічної кризи. "Приводом для паніки може бути валютний кредит, взятий власне забудовником для зведення об'єкта. Також мова може йти і про прив'язку до долара власне поточних платежів вже існуючих інвесторів, які теж брали житло в розстрочку. Якщо вони раніше платили з розрахунку по 8 грн/долар, то сьогодні навряд чи охоче погодяться перейти на 12-13 грн/долар",- припускає експерт.