Зазвичай серпень - не самий вдалий місяць для орендодавців. Але в цьому році він обнадіяв власників столичної нерухомості. Тільки за останній тиждень вартість оренди квартир у Києві зросла на 1%. Нині однокімнатну квартиру можна зняти в середньому за 430 доларів, "двушку" - за 740, трикімнатна обійдеться в 1240 доларів. Вартість оренди квартир у гривні зросла приблизно на 30%. Так, в минулому році оренда однокімнатної квартири обходилася в 3,5-4 тисячі гривень, зараз - в 5-5,6 тисяч. Оплата ЖКГ-послуг - окрема графа витрат. І вона теж подорожчала більш ніж на 30%. Влітку в Україні переглянули тарифи на "комуналку". Тільки гаряча вода (якої поки, правда, немає) подорожчала в Києві на 60%, з 15 до 24,5 грн за кубометр.
Зазвичай серпень - не самий вдалий місяць для орендодавців. Але в цьому році він обнадіяв власників столичної нерухомості. Тільки за останній тиждень вартість оренди квартир у Києві зросла на 1%. Нині однокімнатну квартиру можна зняти в середньому за 430 доларів, "двушку" - за 740, трикімнатна обійдеться в 1240 доларів.
Вартість оренди квартир у гривні зросла приблизно на 30%. Так, в минулому році оренда однокімнатної квартири обходилася в 3,5-4 тисячі гривень, зараз - в 5-5,6 тисяч. Оплата ЖКГ-послуг - окрема графа витрат. І вона теж подорожчала більш ніж на 30%. Влітку в Україні переглянули тарифи на "комуналку". Тільки гаряча вода (якої поки, правда, немає) подорожчала в Києві на 60%, з 15 до 24,5 грн за кубометр.
Вище пропозиції
Зростання цін традиційно підстьобнули студенти: в цьому році в Києві більше абітурієнтів, ніж зазвичай. З-за проблем на сході країни багато вирішили вчитися в столичних ВУЗах. Крім того, на зростання цін вплинули і вимушені переселенці із зон збройних конфліктів. "Влітку різко зріс попит на оренду квартир. Динаміку поставили українці-переселенці, у яких були гроші на оплату оренди за кілька місяців вперед. Вони не особливо торгувалися і довго не перебирали, це вселило в орендодавців оптимізм", - розповів ріелтор, який побажав зберегти анонімність.
"Біженці дійсно підігріли ринок, але є багато нюансів. Наприклад, орендодавці ще й бояться здавати квартири таким переселенцям, побоюючись, що вони не зможуть платити за квартиру, і вони їх не зможуть потім виселити, адже взимку за законом виселити орендаря не зможе жоден держорган, навіть якщо той відмовляється платити", - розповідає брокер Іван Єфименко.
"Я зараз підшукую собі житло, бачу, що ціни за рік сильно змінилися. Все, що більш-менш підходить мені за ціною, що не відповідає вимогам господарів. Вони хочуть мешканців без дітей (у мене синові чотири роки) і тварин (у нас кіт), і, головне, - вони не хочуть мешканців зі Сходу України, а я як раз родом з-під Луганська, але живу в Києві вже п'ятий рік. Але кого це хвилює?" - нарікає Ганна Ковальова, співробітниця великої мережі піцерій у Києві.
"Мігранти психологічно не налаштовані знімати квартиру довгостроково. Всі вони, і це зрозуміло, розраховують на те, щоб повернутися додому, тому максимум, на що можна розраховувати - це на 3-4 місяці співробітництва з таким клієнтом. А на такий термін господарі здавати квартиру не хочуть, або здають, але за завищеною ціною", - каже Стефанія Макицкая, брокер.
У перерахунку на квадратні метри зараз найдешевше знімати житло у Деснянському районі, там квадратний метр обійдеться в 7 доларів, найдорожче в Печерському районі - там просять від 15 доларів.
Також брокери відзначають підвищений інтерес до оренди заміської нерухомості, вартістю від 10 тисяч гривень на місяць.
Бюджетний варіант
Ріелтори кажуть: попит як і раніше вище пропозиції, а значить, тенденція зростання вартості оренди квартир в Києві збережеться. На попит впливають і студенти, які повернуться у вересні на навчання. "Зараз серед студентів популярно знімати квартири спільно, тому до кінця вересня ми очікуємо підвищення попиту на квартири економ-класу", - каже Стефанія Макицкая.
Однак, на її думку, більше ціна не буде прив'язуватися до курсу долара і євро. "Це вже межа. При середній зарплаті у Києві 7-8 тисяч, орендувати "одиницю" за 5 тисяч - це дуже дорого", - зазначає експерт.
А ось вартість оренди квартир бізнес і еліт-класу, швидше за все, восени почне знижуватися. "Ті, у кого є гроші, куплять квартиру в Києві, я вже допоміг кільком сім'ям з Донецька придбати тут квартири. У кого немає грошей на таку покупку, будуть шукати можливість повернутися додому - всі розраховують, що конфлікт вирішиться найближчим часом. А значить, вже до середини осені дорогі квартири будуть знову виставлені для нових орендарів", - каже Іван Єфименко.
Не на користь дорогої оренди говорить і поточна економічна ситуація в країні. "Якщо раніше на осінь прогнозували пожвавлення економіки у зв'язку з підписанням Угоди про асоціацію з ЄС, то зараз з-за введення санкцій проти Росії (і торгової війни з її боку - ред.), військових дій на Сході та курсу долара, бізнесмени виходять з самих песимістичних очікувань", - говорить Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
Втім, довгострокові прогнози щодо вартості цін на оренду квартир експерти будувати не беруться. Поки ще не ясно як вирішиться ситуація з опаленням житла, і у скільки обійдуться українцям взимку їх теплі квартири.
"Зараз українці стали активніше утеплювати будинки, і вартість цих робіт і техніки (бойлери, в основному вони також будуть закладати у вартість оренди квартир, але як довго триватиме така ситуація - невідомо. Якщо осінь буде важкою - будуть зростати ціни на продукти харчування, проїзд у транспорті, а зарплати почнуть скорочувати - за які ж гроші тоді українці будуть орендувати квартири в Києві?" - розмірковує співрозмовник "Главреда" в одному з агентств нерухомості.
Джерело: Главред