ua en ru

Членство в ЄС не особливо поліпшило економіку Польщі, - Медведчук

Членство в Європейському Союзом не особливо поліпшило економіку Польщі. Про це у своєму блозі пише лідер Громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.

"Україні, здавалося, пощастило з нинішнім представником Євросоюзу. Пан Ян Томбінський - кадровий польський дипломат, колишній університетський викладач історії і вже тому має бути коректним у висловлюваннях. Особливо на тлі його попередника - Жозе Тейшейри, який своєю суворою прямотою, безапеляційністю і директивним тоном часом підозріло нагадував офіцера салазарівського режиму в окупованому Мозамбіку", - зазначає Медведчук.

Втім, на думку політика, воно й не дивно, адже "Тейшейра все-таки формувався у середовищі спадкоємців великої Португальської колоніальної імперії. Інша справа уродженець Польщі - держави Нової Європи, яка в своїй історичній еволюції так і не набула заморських володінь і не перетворилося в імперію. Спроби, однак, були: в далекі 30-ті роки ХХ ст. польських "осадників" намагалися посадити не лише на українській Волині, але також в Ліберії і навіть судилися з Португалією за право насадити своїх начальників в майже рідному Тейшейрі Мозамбіку. Та якось все не склалося".

"Але, як з'ясувалося, представники Нової Європи своїм гонором можуть дати фору старим європейським колоніальним "грандам", - зазначає лідер "Українського вибору".

"ЄС може надати Україні фінансову допомогу в разі, якщо країна ініціює реформи, але ця допомога не може полягати в тому, щоб "хтось заплатив борги України", - цитує недавню заяву Томбінського Медведчук. За словами польського чиновника, "сенс асоціації полягає не в тому, щоб "купити" Україну, а в тому, щоб допомогти стати їй кращою країною...". При цьому гроші повинні залучатися з розумінням, що в перспективі вони допоможуть покращити та посилити українську економіку".

Як зазначає політик, все це прозвучало на тлі опублікованої в "Нью-Йорк таймс" статті, автор якої стверджує: "Європейці повинні бути готовими до того, щоб забезпечити Україні аварійні постачання газу і, можливо, кредит від МВФ". Проте, пише "НТ", Європа при цьому "виглядає не надто готовою брати на себе більшу відповідальність за недієздатну економіку України".

"Хотілося б нагадати пану Томбінському, що він - громадянин країни, борги якої в 90-е двічі списувалися Паризьким і Лондонським клубами (так "купувати" Польщу можна, а Україні - ні?!). Країни, у якої на кінець другого кварталу поточного року зовнішній борг досяг 359 млрд дол. (прихований ж борг, за оцінкою Л. Бальцеровича, склав майже 1 трлн. дол. і перевищив 190% ВВП країни) і яка недавно, щоб компенсувати зростання державного боргу, зважилася на фактичну конфіскацію активів, що перебувають у власності приватних пенсійних фондів. Схоже, що навіть членство в ЄС не дуже "покращив" польську економіку", - пише Медведчук.

За його словами, на жаль, іноді доводиться бачити, як "перейшли за останні роки в європейські інстанції чиновники з бідних країн Нової Європи намагаються компенсувати комплекс неповноцінності перед багатим "старшим братом" - Парижем, Берліном, Лондоном - самоствердженням за рахунок держав, у які вони направлені на службу. Чи не це ми й спостерігаємо сьогодні на прикладі Томбінського, який старанно розмахує брюссельським мандатом і гордо мовить у Києві від імені Європейського союзу?".

При цьому, як зазначає лідер "Українського вибору", він радить звернути увагу України на приклад Туреччини і Китаю, "які здійснили величезний прогрес протягом останніх 20 років і без будь-якої зовнішньої допомоги".

"Хочеться додати, що вони це зробили також і без ЄС з його посткомуністичним повпредом Томбінським", - підсумував Медведчук.