Чистий прибуток "Укрнафти" в 2011 р. скоротилась на 17,6% - до 2,1 млрд грн. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна" з посиланням на фінансовий звіт компанії.
Чистий дохід "Укрнафти" в минулому році зріс на 22,5% - до 24,5 млрд грн.
Зростання фінансових показників відбулося на тлі падіння видобутку. За підсумками 2011 р. "Укрнафта" скоротила видобуток нафти на 6,2%, до 2,07 млн т, газового конденсату - на 28,4%, до 193 тис. т, а газу - на 12,2%, до 2,1 млрд кубометрів.
"У компанію прийшла нова професійна команда, крім того, зросли ціни на нафту і газ. Все це дозволило поліпшити показники", - відзначив фінансовий директор "Укрнафти" Валерій Пустоваров.
Старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква відзначає, що "Укрнафта" в минулому році збільшила прибуток також за рахунок перерозподілу частини коштів з "Укртатнафти" (оперативний менеджмент обох компаній здійснює група "Приват"). ""Укртатнафта" працювала збитково, купуючи українську нафту за цінами навіть вище азербайджанської. Таким чином, весь прибуток накопичувався на рахунках "Укрнафти"", - повідомив Саква. Однак основний прибуток компанії дало все ж зростання цін на нафту і газ, стверджує високопоставлене джерело видання в Міненерго. "У середньому ціна нафти за минулий рік зросла з 90 дол. до 113 дол. за барель", - відзначило джерело.
У Міненерго стверджують, що зараз держава, що володіє 50% "Укрнафти", інвестує кошти в збільшення видобутку компанією. Відповідно до Енергетичної стратегії до 2030 р., Україна повинна наростити видобуток газу з 20 до 50 млрд куб. м. на рік, щоб зменшити залежність від Росії. У минулому році було прийнято рішення розподілити серед акціонерів лише 30% прибутку компанії за 2010 р., а решту інвестувати в збільшення видобутку. "У 2012 році прибуток зросте мінімум у два рази - ці кошти будуть інвестовані у підвищення видобутку, що дозволить нарешті в 2013 р. зупинити його падіння і почати збільшувати виробництво газу", - заявило джерело в Міненерго. Воно уточнило, що цього показника планується досягти, направивши на ці цілі не менше 70% прибутку компанії за підсумками роботи в 2011 р. Крім того, до 3 млрд грн компанія повинна отримати завдяки зниженню ставок рентної плати за видобуток і зростання цін на нафту (за підсумками I кварталу середня ціна склала 120 дол. за барель).
В "Укрнафті" можливість нарощування видобутку нафти і газу коментують без особливого оптимізму. "Окупність однієї свердловини становить цілих п'ять років. На 1 грн доходу від продажу нафти і газу припадає 80 коп. податків", - говорить Пустоваров.
Саква зазначив, що, незважаючи на невисокі шанси наростити видобуток газу і нафти "Укрнафтою", сам факт зростання прибутку компанії привертає до видобутку вуглеводнів в Україні міжнародних інвесторів. Другий за величиною видобувач в країні - британська нафтогазовидобувна компанія JKX Oil & Gas - в 2011 р. збільшив чистий прибуток в 2,8 рази, до 59,14 млн дол. Ще одна компанія - Regal Petroleum - отримала прибуток у 6,4 млн дол. проти збитків в 40,6 млн дол. роком раніше. "Саме із зростанням прибутковості українських компаній пов'язаний інтерес зарубіжних здобувачів до активів в Україні", - погоджується головний інвестстратег ФГ БКС Максим Шеїн.
Вчора Мінекології повідомило, що на два великих нафтогазових родовищ в Україні - Юзовську і Олеську площі - претендує відразу п'ять транснаціональних компаній.