Більшість практикуючих юристів відзначають в проекті нового Кримінально-процесуального кодексу (КПК) безліч позитивних моментів, повідомив керуючий партнер юридичної фірми "Ільяшев і партнери" Михайло Ільяшев. При цьому, за його словами, майже всі юристи вказують на те, що головною перешкодою на шляху реалізації прав громадян в кримінальному процесі є не стільки погані закони, застарілий КПК, скільки їх невиконання.
"Саме тому робити висновок про те, чи захистить новий Кримінально-процесуальний кодекс права громадян, можна буде тільки після того, як ми побачимо практику його реалізації в ході розслідування кримінальних справ, в судах. В цілому ж, слід віддати належне влади і позитивно оцінити виконану роботу з розробки нового КПК ", - відзначає Ільяшев, додаючи, що проблеми все одно залишаються.
На думку юриста, справа не в тому, що суди упереджено ставляться до підсудних або неправильно тлумачать закони - проблема в тому, що держава аналізує діяльність суддів, прокурорів, слідчих на основі статистичних даних. "Якщо прокурор отримає виправдальний вирок, то, не секрет, що він ризикує в цьому випадку втратити посаду. Аналогічні наслідки йому погрожують у разі відправки справи на додаткове розслідування. З іншого боку, повністю відмовитися від оцінки діяльності прокурора, слідчого на основі статданих теж не можна , оскільки це призведе до безкарності останніх за неякісне розслідування ", - відзначає Ільяшев.
За його словами, сьогодні багато критики нового Кримінально-процесуального кодексу фактично опонують не проектом, а цій системі, яка працює не на забезпечення прав людей, а на державний апарат. "І ця система з прийняттям нового КПК не зміниться. Навіть якщо завтра зміниться влада, правоохоронні органи, суди будуть виконувати ті ж функції, які перед ними ставить держава", - підкреслює керуючий партнер фірми "Ільяшев і партнери".
В цілому, на думку юриста, дискусія щодо нового проекту КПК показує, що основна критика направлена на адресу правоохоронних органів та практики виконання ними закону. "Юридичну техніку, в тому числі, і в новому проекті КПК, завжди можна поправити. Тому, головне завдання влади - примусити правоохоронні органи належним чином виконати нормативно-правові акти", - відзначає Ільяшев.
Як повідомлялося, Верховна Рада сьогодні розглядає у другому читанні президентський проект КПК і продовжила вечірнє засідання до закінчення розгляду цього питання. На думку лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, сьогодні депутати закінчать свою роботу близько 23:00.