ua en ru

Бойовики-туареги проголосили незалежність регіону Азавад на півночі Малі

Бойовики-туареги проголосили незалежність регіону Азавад на півночі Малі. Представник "Національного руху за звільнення Азавада" (НДОА) Мусу Аг Аттахер заявив про це в ефірі французького телеканалу France 24.

За його словами, туарегам вдалося перемогти у важливій битві за незалежність. При цьому Аттахер пообіцяв, що самопроголошена держава визнає нинішні кордони сусідніх країн. Очевидно, що з таким положенням справ не погодиться лідер військової хунти Амаду Санного, яка недавно прийшла до влади в Малі.

"Від імені вільного й непокірного народу Азавада і після консультацій з виконавчим комітетом, революційною радою, консультативною радою, провінціями і начальником штабу національно-визвольної армії ми вирішили остаточно проголосити незалежність Азавада", - говориться в заяві повстанців на їх офіційному сайті.

Туареги багато роки виступали за створення своєї незалежної держави і періодично вели з урядом партизанську боротьбу. На початку 2012 р. повстанські угрупування координували свої дії, що дозволило туарегам домогтися успіху в боях з військами Малі і взяти під свій повний контроль кілька районів країни. 4 квітня туареги заявили про одностороннє припинення вогню у зв'язку зі "звільненням" територій, на які вони претендували.

Азавад - традиційна назва одного з регіонів проживання туарегів. Його умовні кордони поширюються на північний схід Малі, південний схід Алжиру, захід Нігера, північ-Буркіна-Фасо і захід Лівії. Однак НДОА, ймовірно, проголосило незалежність Азавада лише в межах Малі. Всередині держави до району проживання туарегів відносяться провінції Кідаль, Гао і Томбукту.

НДАО - національно-визвольний рух туарегів та інших народів Сахари, що базується саме в малійському Азаваді. В 2007-2009 рр. він зробив невдале повстання в північних регіонах Малі і Нігера, після чого туареги були змушені тікати до Лівії. Там вони вступили на службу в армію полковника Муаммара Каддафі.

Після падіння Джамахірії і загибелі її лідера в 2011 р. ці туареги повернулися в Малі і брали участь у створенні нового опозиційного руху. НДАО виступає за звільнення всіх народів Азавада - сонгай, арабів, фульбе і туарегів. Уряд Малі звинувачує НДАО в зв'язках з "Аль-Кайедою" в країнах ісламського Магріба.