ua en ru

Близнюк: В Україні на сьогоднішній день тільки 17% багатоквартирних будинків об'єдналися в ОСББ

В Україні на сьогоднішній день тільки 17% багатоквартирних будинків об'єдналися в об'єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ). Про це повідомив міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна".

"На сьогодні тільки 17% багатоквартирних будинків об'єдналися в ОСББ. Це найактивніші власники багатоквартирного житла. Однак більшість власників квартир все ще наївно вважають, що знайдеться хтось, хто все за них зробить і вирішить. Держава не готова передати житло, а власники не готові його прийняти. Таке ось обопільне "бажання" змінити ситуацію. Проте в Литві, наприклад, цю проблему вирішили досить ефективно. Прийняли закон, який визначив, що в кожному будинку повинен бути проведений енергоаудит. Чим менше втрачає дім тепла, тим менше платить. Шановні власники квартир, самоорганізовуйтесь, збирайте гроші, утепляйте будинок. Це ваше. Вирішуйте проблему. Чому нам не розробити такий або подібний механізм? 93% житла в Україні приватизовано. За чинним законодавством, будинок, в якому приватизовано більше 50% квартир, підлягає зняттю з державного балансу і передачу колективу власників. Чому власника не підштовхнути до формування нового менталітету?", - заявив Близнюк.

Він також зазначив, що закон про енергоаудит, так же, як і закон про ОСББ, знаходиться в парламенті і додав : "Перший крок алгоритму для вирішення питання власника будинку: завершити приватизацію і сказати: люди, це ваше. Другий: прийняти законодавчу базу - і передати мешканцям де факто їхній будинок і прибудинкову територію. Третій: реально стимулювати створення об'єднань власників будинку або інших форм самоорганізації населення з управління будинком".

Крім того, міністр повідомив, що незважаючи на можливість істотної економії ресурсів, у найближчі десять років в Україні навряд чи будуть повсюдно встановлені індивідуальні лічильники.

"Однак, думаю, що ми не вирішимо цього завдання й у найближчі десять років. Мешканцям однаково. Не всі із цим погоджуються й на рівні влади. Адже паралельно потрібно створити цілу обслуговуючу індустрію", - повідомив міністр.

При цьому він відзначив, що без повного врахування комунальних послуг неможливо. "В Європі 15 років ставили прилади обліку на зрізі будинку - отримали 5-7% економії. Коли перейшли на систему поквартирного обліку, за п'ять років - 27% економії", - нагадав Близнюк.

"У нас технологічний облік (скільки вийшло з котельні) буде забезпечено вже цього року. Комерційний (на рівні зрізу будинку) - зараз на рівні 30%. Індивідуальних приладів обліку встановлено дуже мало. Але за три роки силами власних виробників ми могли б закрити питання на напрямі тепло і вода. Можна було б реалізувати й іншу схему: поставити людям лічильники, потім за рахунок їх економії зобов'язати повернути гроші державі", - розповів міністр.

Нагадаємо, раніше Президент України Віктор Янукович заявляв, що Верховна Рада повинна забезпечити законодавчу базу для дієздатності об'єднання співвласників багатоповерхових будинків.