ua en ru

Бізнесмени оцінюють інвестиційний клімат України нижче, ніж під час кризи 2008-2009 рр

Бізнесмени сьогодні оцінюють інвестиційний клімат України нижче, ніж під час кризи 2008-2009 років. Виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев'янко прокоментувала, що можуть змінити українські чиновники, щоб повернути довіру інвесторів і яким регіонам це вдається.

"Ми опитали керівників 149 компаній, які входять до Європейської бізнес асоціації, в порівнянні з кінця 2011 року оцінка настроїв інвесторів знизилася - з 2,19 до 2,18 балів (за п'ятибальною шкалою), - розповідає Анна Дерев'янко про результати дослідження, проведеного ЄБА з 6 по 26 березня. - Опитування показує, що 70% підприємців не помітили жодних позитивних змін в українській економіці".

Більшість інвесторів вважають, що негативний вплив на бізнес роблять насамперед: посилення фіскальної політики, корупція в органах влади і тиск митних органів. Підприємці визнають, що без реального поліпшення інвестиційного клімату всі великі інвестиційні проекти будуть заморожені.

Дерев'янко впевнена: змінити ставлення підприємців до України можливо навіть протягом короткого терміну, головне вживати заходів у вирішенні конкретних проблем.

"Перш за все чиновники повинні вибудувати з бізнесом правильну комунікацію, - зазначила виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко. - Тут неможливо обійтися одними тільки виступами в пресі, необхідно проводити регулярні персональні зустрічі з підприємцями". Але за словами виконавчого директора ЄБА представники влади цим часто нехтують.

"Ми постійно стикаємося з тим, що українські чиновники є людьми не діла, а слова, - критикує владу Анна Дерев'янко. - Вони повинні повернути довіру бізнесу, показати підприємцям, що готові до проведення реформ не тільки на словах, але і підтвердити діями".

Експерт розповіла, що в приклад може привести тільки кілька областей, керівництво яких прагне здійснювати контакт з представниками бізнесу.

Так, наприклад, губернатор Дніпропетровської області Олександр Вілкул нещодавно ініціював зустріч з представниками Європейської бізнес асоціації.

"ЄБА представила губернатору ряд проблемних для інвесторів питань, і він пообіцяв, що незабаром ці проблеми будуть вирішені, - розповіла Анна Дерев'янко, і додала: Перше враження мені підказує, що Олександр Вілкул - людина прогресивна, чуйна і націлена на результат".

Також, губернатор запропонував експертам асоціації на щомісячній основі інформувати його про проблеми з якими стикаються підприємці в Дніпропетровському регіоні. Це важливо, оскільки за словами Дерев'янка, українські чиновники часто забувають, що працювати з бізнесом потрібно на постійній основі.

"Важливо не тільки втілювати задумані ініціативи, чітко дотримуючись дедлайнів і наміченої стратегії, але й на постійній основі моніторити, як реформи оцінюються бізнесом", - підсумувала експерт.

Крім того, Дерев'янко повідомила: експерти ЄБА виділили ряд технічних проблем, вирішення яких поліпшить інвестиційний клімат в країні. Наприклад, уряд повинен вирішити проблему з відшкодуванням ПДВ. "У підприємців є законне право отримати відшкодування ПДВ і воно повинно бути реалізовано", - підкреслила експерт.

Також, за словами представників ЄБА, необхідна реформа митної сфери: встановлення працюючої електронної системи митного оформлення, усунення технічних бар'єрів для реекспорту з України, спрощення транзиту через Україну товарів, які не заборонені законом.

Дерев'янко впевнена: рішення цих проблем вже істотно змінить думку інвесторів про Україну. "Рецепт поліпшення інвестиційного клімату вже давно записаний і застосовується в багатьох країнах, його не потрібно придумувати з нуля, - зазначила Дерев'янко. - Успішність роботи влади і буде оцінюватися за результатами вирішення цих конкретних проблем".