Події в Боснії і Герцеговині повинні послужити уроком для нас. Очевидно, що подібний сценарій очікує й Україну в разі підписання Угоди про асоціацію з ЄС у її нинішньому вигляді. Про це повідомляє лідер Громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
Він нагадав про ситуацію, що склалася в цій балканській країні, охопленій зараз протестними акціями, які мирних ходів переросли в запеклі сутички і призвели до численних жертв.
"Штурмують не тільки місцеві адміністрації, але і президентський палац, який був підпалений пляшками із запальною сумішшю і горів кілька годин. Протестувальники вимагають відставки уряду і проведення дострокових виборів. Тамтешні силові структури діють максимально жорстко: у хід йдуть водомети, світло-шумові гранати, гумові кулі і газ", - повідомляє Медведчук.
При цьому , за словами політика, Євросоюз став на бік поліції. Керівник місії Євросоюзу в Сараєво Петер Серенсен закликав протестуючих дотримуватися порядку. Зокрема, Серенсен заявив, що вони "мають право висловлювати своє невдоволення і думки тільки ненасильницьким шляхом".
Медведчук порівнює нещодавні події, які мали місце в центрі Києва, з безладами в Боснії і Герцеговині та аналізує різну реакцію країн ЄС на схожі ситуації.
"Ситуація в Україні та Боснії і Герцеговині має лише зовнішню схожість. У нас протестні акції почалися нібито на підтримку європейського вибору України, на підтримку західних "цивілізаційних цінностей". Тому ЄС і підтримує навіть таких "євроінтеграторів", як неофашисти і крайні націоналісти, антисеміти. У Боснії та Герцеговині ситуація принципово інша. Країна підписала Угоду про асоціацію c ЄС, що включає Договір про Зону вільної торгівлі, ще шість років тому. І за цей час змогла відчути всі "принади" Євроасоціації", - заявляє лідер руху.
Політик аналізує економічну ситуацію в Боснії та Герцеговині і робить висновки про те, що відкриття внутрішнього ринку, притому що ринки ЄС залишилися закритими, за кілька років призвело до економічного колапсу і зростання рівня безробіття.
"Ряд держпідприємств були приватизовані іноземцями. Однак нові "ефективні власники" не тільки не забезпечили прихід в країну інвестицій, а й стали закривати підприємства, що і спровокувало заворушення в Тузлі, які швидко поширилися по всій країні. Протестувати насамперед вийшли безробітні", - додає Медведчук.
"Те, що сталося в Боснії і Герцеговині, повинно послужити уроком для нас", - резюмує політик.