ua en ru

Безконтрольне зростання цін у Китаї стає серйозним ризиком для соціальної стабільності, - експерт

Китайська влада не може охолодити економіку, незважаючи на піврічні зусилля з посилення монетарної політики. ВВП країни в першому кварталі виріс на 9,7%, практично не знизившись у порівнянні з попереднім триместром. Інфляція в березні прискорилася до максимального з липня 2008 р. рівня. Наступним засобом у боротьбі зі зростанням цін має стати більш активне зміцнення юаня. Про це у своєму звіті каже економіст Capital Economics Марк Вільямс, передає РБК daily.

У IV кварталі минулого року економіка КНР додала 9,8%, і аналітики чекали, що зусилля китайської влади сповільнять її зростання в першому кварталі до 9,4%. Однак ВВП практично не зменшив темпи зростання. «Це не те уповільнення, на яке розраховувала більшість», - зазначив М.Вільямс. Одночасно стало відомо, що зростання цін у березні прискорилося до 5,4% в порівнянні з 4,9% у лютому.

Статистика, яка вийшла засвідчила, що поки що спроби влади стабілізувати економіку не приносять відчутного успіху. З жовтня минулого року Пекін чотири рази збільшив ставку рефінансування і провів шість підвищень норми банківських резервів. Таким чином, влада намагалася скоротити надходження в економіку коштів після того, як комерційні банки країни для стимулювання зростання економіки видали кредити на суму 17,5 трлн юанів (2,7 трлн дол) У 2009-2010 рр.

Держрада КНР минулого тижня заявила, що головна заклопотаність влади пов'язана із зростанням цін на нерухомість та інфляцією. «Ми використовуємо всі можливі засоби, щоб стабілізувати ціни, наш головний економічний пріоритет в цьому році, так само як і найбільш складне завдання», - заявив прем'єр Держради КНР Вень Цзябао.

Головна проблема в тому, що зростання цін підігрівається в першу чергу продовольчою інфляцією, яка в березні прискорилася до 12% в порівнянні з 11% в лютому. З урахуванням того що на продукти харчування китайські домогосподарства витрачають в середньому третину своїх доходів, безконтрольне зростання цін на їжу стає серйозним ризиком для соціальної стабільності. «Інфляція, без сумніву, виступає головним короткостроковим ризиком. Ціни на продовольство продовжували рости кілька тижнів після китайського Нового року, що вкрай незвично», - сказав М.Вільямс.

Експерти вважають, що статистика, яка вийшла в п'ятницю, 15 квітня, стане додатковим аргументом за подальше посилення монетарної політики. Вчора Народний банк Китаю збільшив норму резервування на 0,5 п.п. - з 21 квітня для найбільших банків країни вона складе 20,5%. «З огляду на високі інфляційні очікування і дезорієнтуючий рівень цін, уряду необхідно поквапитися зі своїми планами щодо жорсткості (політики)», - зазначив у своєму звіті економіст IHS Global Insight Алістер Торнтон. Аналітики чекають подальшого збільшення ставки рефінансування та вимог до резервів.

Влада вже натякнула на те, як вона буде розширювати свій арсенал засобів у боротьбі з інфляцією. Вони мають намір задіяти в цих цілях більш активне зміцнення національної валюти. Держрада планує «і далі поліпшувати механізм обмінного курсу юаня і підвищувати гнучкість обмінного курсу юаня, щоб усунути інфляційні монетарні умови», - підкреслив В.Цзябао.