ua en ru

Бернанке залишив відкритим питання про подальші дії ФРС з підтримки економіки

Глава Федеральної резервної системи (ФРС) США Бен Бернанке в програмній промові на економічному симпозіумі в Джексон-Хоул не прояснив подальших кроків ФРС по підтримці економіки. "Зважаючи на невизначеність і обмеження, закладені в інструментах монетарної політики, Федеральний резерв застосовуватиме додаткові стимулюючі заходи, якщо і наскільки це необхідно, для підтримки відновлення економіки і стійкого поліпшення ситуації на ринку праці в контексті цінової стабільності", - заявив Бернанке, завершуючи свій виступ.

"Як здається, Бернанке не надав ніяких ключів відносно дій, які може зробити ФРС на вересневому засіданні. Тому ринок знов може бути розчарований", - коментує стратег Bank of New York Mellon Майкл Вулфолк, чиї слова наводить Reuters.

Промова глави ФРС була присвячена використанню нетрадиційних методів стимулювання економіки Центробанком. Бернанке вказав, що після того, як ФРС в кінці 2008 р. вичерпала класичні заходи підтримки економіки (перш за все пониження облікової ставки), їй довелося ступити на незвіданий шлях нестандартних заходів і вчитися "методом проб і помилок" безпосередньо на власному досвіді. З 2009 р. по 2011 р. ФРС придбала на відкритому ринку довгострокових цінних паперів на 2,3 трлн дол. - ці гроші у формі банківських резервів фактично були влиті у фінансовий сектор з метою пониження довгострокових процентних ставок і стимулювання кредитування.

"Хоча у нас є істотні докази того, що скупка активів дозволила понизити довгострокові ставки і поліпшити фінансові умови в цілому, точна оцінка ефектів даних операцій в економіці за визначенням скрутна, оскільки ми можемо тільки здогадуватися, як розвивалася б економіка за відсутності дій ФРС", - відзначив Бернанке. Проте глава ФРС послався на дослідження, яке виявило, що два раунди скупки активів ("кількісне пом'якшення", QE) дозволили до 2012 р. підвищити ВВП майже на 3% і збільшити зайнятість в приватному секторі більш ніж на 2 млн робочих місць (в порівнянні з прогнозними показниками без урахування QE).

Незважаючи на позитивні ефекти QE, глава ФРС перерахував ризики, які створюються подібною політикою, а саме ризики порушення нормального функціонування ринків цінних паперів, на яких проводить інтервенції Центробанк, зниження упевненості ринків в тому, що ФРС зможе без проблем припинити надм'яку монетарну політику, ризики для фінансової стабільності.

Промова Бернанке, як завжди, виявилася ретельно збалансованою відносно подальших можливих рішень ФРС. Проте, ділові ЗМІ, інтерпретуючи главу ФРС, приходять до висновку, що хоча результат наступного засідання Федрезерву (12-13 вересня) не зумовлений, відомство Бернанке рухається прямим курсом до нової програми QE, яка може бути запущена до кінця 2012 р. На це указує визнання Бернанке, що "економічна ситуація, очевидно, далека від задовільної". Зокрема, рівень безробіття залишається більш ніж на 2 процентних пункту вище за нормальне довгострокове значення, а інші індикатори ринку праці указують на "дуже низькі рівні використання трудових ресурсів" в США.

Нагадаємо, ВВП США в II кварталі 2012 р., за переглянутими даними, виріс на 1,7%.