ua en ru

Бернанке: ФРС може ще пом'якшити монетарну політику, якщо економіка США продовжить рости повільно

Федеральна резервна система (ФРС) США готова зробити кроки щодо подальшого пом'якшення монетарної політики, якщо економіка США продовжить зростати уповільненими темпами, а інфляційні ризики ослабнуть. Про це повідомив голова ФРС Бен Бернанке в піврічному звіті перед комітетом з фінансових послуг палати представників конгресу США, передає РБК.
"Існує ймовірність того, що слабкість економіки, відзначена останнім часом, може виявитися більш тривалою, ніж очікується, і що можуть знову виникнути ризики дефляції, маючи на увазі необхідність додаткової підтримки економіки", - сказав Бернанке в мові, опублікованій Федеральним резервом. Глава ФРС зазначив, що Центробанк має інструментарієм для такої підтримки, хоча застосування деяких можливих засобів буде носити експериментальний характер.
За словами Бернанке, з метою подальшого поліпшення фінансових умов Федеральний резерв може почати надавати більш конкретні і експліцитні орієнтири щодо термінів, протягом яких ФРС планує утримувати на поточному рівні базову ставку та обсяг цінних паперів на своєму балансі. В даний час ФРС лише вказує, що облікова ставка буде зберігатися на наднизькому рівні "протягом тривалого періоду".
Інший опцією є відновлення скупки цінних паперів, таких як казначейські облігації США, тобто фактично третій раунд програми "кількісного пом'якшення" (QE3). Також ФРС може знизити відсоток, який вона нараховує банкам за їх резервів (нині ця ставка становить 0,25%). "Зрозуміло, наш досвід у застосуванні цих інструментів є досить обмеженим, тому їх використання спричинить за собою певні ризики і витрати", - обмовився Бернанке.
Разом з тим глава ФРС допускає прямо протилежне розвиток подій, при якому стан економіки зажадає згортання екстраординарних заходів. Федеральна резервна система вже продумала основні принципи нормалізації грошово-кредитної політики, які передбачають скорочення балансу ФРС і підвищення базової ставки, коли економічні умови будуть того супроводжувати.
Фінансові ринки сприйняли слова Бернанке з явним оптимізмом, угледівши в них насамперед готовність до програми QE3. На 18:00 за Києвом провідні фондові індекси США торгуються в плюсі на 1,2-1,4%. Курс долара знизився відносно інших світових валют, оскільки Бернанке не виключив подальшої активної накачування економіки грошима. Однак ряд аналітиків не надали промови Бернанке особливого значення.
"Не думаю, що ФРС може запропонувати щось радикально нове", - відзначає старший економіст Economic Outlook Group Бернард Баумол. - "Основним мотивом виступу Бернанке було те, що про програму QE3 говорити передчасно. Він натякнув, що Федрезерв розгляне можливість третього раунду" кількісного пом'якшення "тільки в тому випадку, якщо умови на ринку праці суттєво погіршаться або ж якщо економіка опиниться на грані рецесії або їй буде загрожувати дефляція".