ua en ru

Білоцерківська ТЕЦ хоче скасувати в суді результати аукціону з експорту електроенергії з України в 2012 р

Представники належить Костянтину Жеваго Білоцерківської ТЕЦ зажадали в суді анулювати результати аукціону на право експортувати українську електроенергію в 2012 році. Задоволення позову може повністю заблокувати її експорт. Позивач вважає, що до учасників торгів були висунуті вимоги, що не відповідають українському законодавству. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна".

Як розповів експерт і керівник робочої групи Білоцерківської ТЕЦ з експорту електроенергії Андрій Кошелюк, минулої п'ятниці компанія подала до Господарського суду Києва позов, в якому зажадала скасувати результати конкурсу з продажу перетину на експорт електроенергії з Україною. "Позов уже прийнято до розгляду судом і може бути розглянутий по суті до кінця січня", - пояснив Кошелюк. За його словами, вимоги, які виставила до Білоцерківської ТЕЦ Національна енергетична компанія (НЕК) "Укренерго" в якості обов'язкової умови участі в конкурсі, "не підтверджуються українським законодавством". Керівництво ТЕЦ вимагає скасувати умови конкурсу і припинити експорт електроенергії до проведення нових продажів.

Як відомо, 14 грудня НЕК "Укренерго" продала та державному підприємству зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", і компаніям "ДТЕК Східенерго" (Донецьк) і "ДТЕК Пауер Трейд" доступ до пропускної спроможності міждержавних ліній електропередачі загальною потужністю 2,3 тис. МВт за 220 тис. грн. У компаніях-переможцях подачу позову не коментують.
Україна в 2011 р. збільшила експорт електроенергії на 52,5% в порівнянні з 2010 р. - до 6,4 млрд кВт.год. Поставки з "енергоострова" Бурштинської ТЕС в напрямку Угорщини, Словаччини та Румунії в минулому році зросли в 2,6 рази - до 3,09 млрд кВт.год. Польща в 2011 р., за даними профільного міністерства, імпортувала 59,6 млн кВт.год; в 2010 р. постачання в цю країну не здійснювалися. Україна в 2011 р. поставила до Молдови 665,6 млн КВт.год проти 24,8 КВт.год за попередній рік.

Як повідомила голова аукціонної комісії НЕК "Укренерго" Тетяна Муравйова, Білоцерківської ТЕЦ було відмовлено в участі в торгах у зв'язку з низкою порушень, допущених у зовнішньоекономічному контракті компанії, поданому на узгодження. "Це не перший випадок, коли Білоцерківська ТЕЦ неправильно подає заявку. Аналогічний випадок стався в 2010 році. Думаю, що представникам компанії треба ретельніше оформляти документи", - зазначила вона. Нагадаємо, що перший позов до "Укренерго", поданий ТЕЦ ще в грудні минулого року, суд відхилив, також пославшись на неналежне оформлення документів. Муравйова розповіла, що ще 13 грудня НЕК направила листа директору Білоцерківської ТЕЦ, в якому попросила уточнити, який з поданих на реєстрацію контрактів на експорт є точним. Крім того, "Укренерго" зажадало доопрацювати контракт, визначившись із напрямком поставок електроенергії, привівши його до єдиного європейського порядку планування графіка поставок, і пояснити термін "мінімальна кількість електроенергії". ТЕЦ також не надала індивідуальний EIC-код оператора, який вона повинна була отримати в Брюссельській організації системних операторів (робочий орган UCTE). Вимога отримати код "Укренерго" опублікувало рік тому - в момент вступу України до

Енергетичного співтовариства. Україна стала повноправним членом Європейського енергосообщества з лютого минулого року. Це зобов'язує країну привести норми в енергетичній та газотранспортної сферах у відповідність з правилами Євросоюзу.
Керуючий партнер Astapov Lawyers Андрій Астапов вважає, що позиція "Укренерго" в спорі з Білоцерківської ТЕЦ більш сильна, оскільки мова йде про міжнародні зобов'язання країни в рамках участі в Енергосообществе."Справа в тому, що згідно з Конституцією України міжнародні зобов'язання країни превалюють над нормами національного права", - відзначає Астапов. У той же час старший юрист "Ільяшев і партнери" Роман Марченко відзначає, що переважне виконання міжнародних договорів також наказано статтею 13 закону "Про міжнародні договори України".
Якщо суд задовольнить позов Білоцерківської ТЕЦ, це може відбитися на поставках української електроенергії за кордон та привабливості енергоактивів. "Формально експортери будуть зобов'язані припинити експорт після рішення арбітражної інстанції. Це може вилитися у втрати наших виробників електроенергії в розмірі 50-60 млн дол на місяць", - заявили в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. "Неясна ситуація з експортом, безумовно, негативно позначиться на перспективах приватизації українських генеруючих компаній, знизивши їх привабливість для потенційних покупців", - говорить головний інвестстратегії ФГ БКС Максим Шеїн.

Нагадаємо, що цього року запланована приватизація двох виробників електроенергії - "Дніпроенерго" і "Центренерго".
На думку аналітика Art Capital Станіслава Зеленецького, навіть у випадку, якщо Білоцерківська ТЕЦ виграла би конкурс з постачання електроенергії за кордон, вона навряд чи змогла б за нинішньої кон'юнктури ринку здійснювати поставки. Аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква зазначає, що девальвація євро призвела до того, що зараз ціна базової електроенергії на спотовому ринку у Східній Європі коливається в інтервалі 60-70 дол за МВт.год, що нижче 81 дол. за МВт.год української електроенергії . "Нинішні постачальники на ринку вже більше трьох років і мають у країнах Євросоюзу власних трейдерів, що працюють із споживачами напряму. Тому можуть постачати електроенергію хоча б з мінімальною рентабельністю. Однак у Білоцерківській ТЕЦ немає таких можливостей - по суті, вона намагається вийти на ринок з нуля , і в цьому році шанси налагодити поставки в неї були мінімальні ", - вважає Зеленецький. Андрій Кошелюк коментувати перспективи поставок електроенергії при низькій ціні вчора не став.