Білорусія ратифікувала міжурядову угоду з транспортування нафти з Україною
Білорусія ратифікувала міжурядову угоду з Україною з транспортування нафти. Угоди про заходи щодо розвитку співробітництва в галузі транспортування нафти через територію України до Білорусі прийнято з метою диверсифікації поставок нафти в республіку, сказав заступник голови концерну "Белнефтехим" Володимир Волков, повідомляє РБК.
У документі, підписаному в липні 2010 р., закріплюються умови "гарантованого довготривалого і взаємовигідного співробітництва Білорусі та України у сфері використання інфраструктури морських портів, залізничного та трубопровідного транспорту України при транспортуванні нафти на білоруські НПЗ".
В.Волков нагадав, що перша партія венесуельської нафти для Білорусії була поставлена в порт Одеси в квітні 2010 р. Вже на першому етапі, коли постачання нафти в Білорусію здійснювалися через територію України залізничним транспортом, угода дозволила знизити транспортні витрати з 65,2 до 42 , 5 дол. за тонну. Потім, коли сторони опрацювали додаткові варіанти поставки нафти в Білорусію, у тому числі з використанням нафтопроводу Одеса-Броди, "ці 42,5 дол. перетворилися в 15 дол. за тонну". "Таким чином, вигода очевидна, і ця угода сьогодні працює", - сказав В.Волков.
Нагадаємо, що в листопаді 2010 р. здійснено пробне прокачування танкерної партії нафти сорту Upalc в обсязі 80 тис. т по нафтопроводу Одеса-Броди на білоруський Мозирський нафтопереробний завод. Потім, для оптимізації логістики поставок нафти на білоруські НПЗ була організована робота по своп-операціям з азербайджанською і венесуельською нафтою.
Виступаючи сьогодні в парламенті, В.Волков також повідомив, що Білорусія в 2010 р. мала прибуток від переробки венесуельської нафти 4-6 дол. на одній тонні. "У 2010 р. ми отримали від венесуельської нафти позитивний ефект на рівні 4-6 дол. на одну тонну", - сказав він.
В.Волков зазначив, що зараз Білорусь отримує венесуельську нафту через естонський порт "Мууга" на ВАТ "Нафтан", й азербайджанську нафту в рамках своп-контрактів з Венесуелою на Мозирський НПЗ. Заступник голови концерну підкреслив, що робота з диверсифікації нафти йде, у Білорусі є перспективи доставки нафти з інших країн, у тому числі з Ірану. "Існують можливості, але ми прораховуємо їх комерційну доцільність", - зазначив В.Волков. Він додав, що, зокрема, вивчалась доцільність використання не лише нафти з Ірану, але і з країн Африки, Перської затоки. "Але і з Іраном у Білорусії немає домовленостей, які б дозволяли мати зіставний ефект переробки, який ми маємо з венесуельською нафтою", - підкреслив В.Волков.