Білорусія вже через три роки з виходом на рівну прибутковість стане самим вигідним ринком збуту для російського монополіста "Газпром", вважають експерти.
Наступного року ціна на російський газ для Білорусії залишиться на рівні цього року і складе 166 дол. за 1 тис. куб. м, а в 2014 г. виросте до 178 дол. за 1 тис. куб. м, повідомив учора перший заступник міністра енергетики Білорусії Едуард Товпенець, передає Прайм. При цьому сумарний економічний ефект від угод про продаж "Бєлтрансгазу" і порядку формування тарифів на газ оцінюється для країни в 10 млрд дол., зазначив він. Раніше Президент Білорусі Олександр Лукашенко говорив, що економічний ефект підписаних угод складе близько 5 млрд дол.
Вже в цьому році через зниження ціни на газ для Білорусії до рівня 165,5 дол. за 1 тис. куб. м "Газпром" недорахується близько 3 млрд дол. виручки. У 2011 р. середньорічна ціна була більш ніж на 40% вище і становила 265 дол. за 1 тис. куб. м. "Нова ціна для Білорусії буде трохи вище, ніж для промислових споживачів у Калінінградській області, яка в 2013 р. може скласти 149 дол. за 1 тис. куб. м", - відзначив аналітик "Трійки Діалог" Валерій Нестеров.
Істотну знижку на російський газ Білорусія отримала після того, як минулої осені "Газпром" викупив решту 50% акцій "Бєлтрансгаза" за 2,5 млрд дол. Тоді ж були підписані контракти на поставку газу в Білорусію і його транспортування через територію республіки у 2012-2014 рр. Згідно з контрактом в цьому році Білорусія купить у "Газпрому" 22,5 млрд куб. м газу, в 2013-2014 рр.- до 23 млрд куб. м.
Втім, тимчасове зниження доходів "Газпрому" згодом стане значною вигодою. "З 2015 року у всіх країнах ЄЕП будуть діяти рівнодохідні ціни, і тоді Білорусь стане самим вигідним для "Газпрому" ринком", - вважає виконавчий директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. Приклад України показує, що рівнодоходна формула "Газпрому" призводить до найвищих цін: адже зараз, навіть зі знижкою в 100 дол., прибуток концерну від експорту на Україну вище, ніж від експорту в Німеччину, пояснює експерт. Крім того, інвестпрограма монополії вимагає дуже великих коштів і уряд обов'язково прискорить зростання цін на газ, починаючи з наступного року. "Це позначиться на рівнодоходності цінах, які через чотири-п'ять років можуть стати навіть вище експортних цін "Газпрому", - вважає Корчемкін.
Угоду такого роду "Газпром" міг би запропонувати Україні, додає Нестеров. Однак у цьому випадку домовитися буде набагато важче, враховуючи той факт, що українська ГТС коштує значно дорожче. Раніше Україна оцінювала свою ГТС в 20 млрд дол., нова офіційна оцінка повинна відбутися влітку цього року.