Представники ініціативної групи з громадських організацій ошуканих вкладників банків разом з народними депутатами від фракції "Батьківщина" оголосили ультиматум владі. Про це заявили на спільному брифінгу лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко та представники ГО, що об’єднують вкладників різних банків, які постраждали від їх закриття та банкрутства.
Однією з основних вимог "Ультиматуму Зборів ошуканих споживачів фінансових послуг" є відставка голови НБУ Валерії Гонтаревої та порушення кримінальної справи за фактами, оголошеними у ЗМІ, що призвели до "згубних" наслідків і мають "ознаки кримінального злочину".
Вимагається також звільнення з посади директора Фонду гарантування вкладів, створення ТСК з перевірки зловживань при реалізації активів неплатоспроможних банків, а також внесення змін до законодавства, яке допоможе повернути кошти ошуканим вкладникам та стабілізувати фінансову сферу в країні.
Як зазначається в документі, у випадку невиконання цих вимог Збори "залишають за собою право на проведення масових акцій протесту на захист інтересів ошуканих споживачів фінансових послуг".
"Це чітке і радикальне рішення. Воно необхідне країні, оскільки знищення банків продовжується і далі. І якщо цей процес не зупинити, він вдарить по кишені кожного українця", – пояснила лідер "Батьківщини".
Політик запевнила, що "Батьківщина" і у Верховній Раді, і в усіх органах влади "буде підтримувати людей, у яких вкрали депозити та поставили у надважке становище". "Ми будемо боротися разом, поки вкладники не отримають все, що їм заборгувала держава. Наша спільна боротьба буде сильною і впливовою, щоб нас почули і Президент, і Верховна Рада, і Нацбанк", – наголосила вона.
Тимошенко розкритикувала також діяльність Фонду гарантування вкладів, що, на її думку, перетворився на корупційну структуру, на якій заробляють вищі посадові особи держави.
"За останні два з половиною роки знищені 82 українські банки, в яких понад 4 млн людей втратили свої депозити. А люди, які брали валютні кредити, зараз втрачають своє майно. У ці хвилини, коли ми проводимо прес-конференцію, у Кривому Розі відбувається виселення з квартири чергової родини з двома маленькими дітьми. Загалом понад 350 млрд грн витягнули з кишень українців і в цьому пряма провина президента та керівника НБУ", – заявила Тимошенко.
Результатом дводенного обговорення ситуації з банківськими вкладами на круглому столі за участю представників ошуканих вкладників стало створення Координаційної ради ошуканих споживачів фінансових послуг.
Після детального обговорення катастрофічної ситуації у банківському секторі, учасники круглого столу дали оцінку роботи Нацбанку, "який провалив покладені на нього функції".
Для відновлення справедливості ошукані вкладники вимагають не тільки звільнень відповідальних за це осіб, а й законодавчого врегулювання роботи фінансового сектору країни.
Збори ошуканих вкладників вимагають негайно запровадити тимчасовий мораторій на ліквідацію неплатоспроможних банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та тимчасовий мораторій на примусову реалізацію житла громадян, яке перебуває у заставі збанкрутілих банків, до прийняття спеціального закону. А Голові Комітету з питань фінансової та банківської діяльності висунули вимогу терміново організувати і провести парламентські слухання на тему "Стан банківської системи України та невідкладні заходи щодо захисту прав споживачів фінансових послуг".
Нагадаємо, у круглому столі, що пройшов за ініціативою фракції "Батьківщина", взяли участь, зокрема, члени громадських організацій "Асоціація постраждалих вкладників "Форум-SOS", "Спілка вкладників АТ "Дельта Банк", "Фінансовий майдан", Комітету захисту вкладників банку "Фінанси та кредит", а також рухів вкладників банків "Михайлівський", "Хрещатик", "Фінансова ініціатива", "Євробанку", "Київська Русь" та ін.