2 грудня 2017 року Рейтингове агентство "Стандарт-Рейтинг" (Україна) підвело підсумки свого дев'ятнадцятого "Рейтингу надійності (привабливості) банківських депозитів". Рейтинг проводився за активної участі генерального інформаційного партнера проекту ІА "Інтерфакс-Україна".
Підсумки аналізу діяльності українських банків за 9 місяців 2017 року показують, що в банківському секторі почалися помітні процеси відновлення.
З 70 банків у рейтингу потрапило лише 60, а з цих 60 банків - 17 отримали найвищу оцінку, у 13 банків рівень надійності депозитів був визнаний хорошим, і лише у 30 банків - задовільним.
ТОП-15 банків з найнадійнішими депозитами за підсумками 9 місяців 2017 року:
Як і за підсумками першого півріччя 2017 року, першу позицію в рейтингу зайняв Райффайзен Банк Аваль У першому півріччі 2017 року банк показав чистий прибуток у сумі 2,738 млрд грн, за 9 місяців 2017 року прибуток банку склав 4,032 млрд грн. При цьому кредити та заборгованості клієнтів банку на 01.10.2017 року вже перевищували 35,9 млрд грн, а активи - 62,6 млрд грн.
Як і за підсумками першого півріччя 2017 року, другу позицію в групі рейтингу з найвищої з можливих оцінок зайняв Альфа-Банк Україна. Згідно з публічним квартальним звітом Альфа-Банку Україна, банк завершив 9 місяців 2017 року з прибутком в 23,745 млн грн. Також банк за 9 місяців 2017 року забезпечив приріст власного капіталу на 0,73% і зростання статутного капіталу - на 62,06%. Процес збільшення банком статутного капіталу був завершений у січні 2017 року - "Альфа" збільшила статутний капітал на 4,7 млрд грн, що підтверджує наявність дуже високого рівня зовнішньої підтримки з боку його акціонерів. 16 листопада 2017 року Альфа-Банк Україна оголосив про те, що до складу його акціонерів увійшов з часткою 9,9% міжнародний інвестиційний фонд MSP Stiftung. У перспективі, частка фонду може зрости до 24,9%. Також очікується, що за підсумками операції головою наглядової ради українського банку буде призначений авторитетний австрійський банкір Мартін Шведлер. Таким чином, Альфа-Банк Україна не тільки поліпшив складу акціонерів, але і посилить свою управлінську команду.
"Ми піклуємося не тільки про ставки, але і про простоту наших послуг. Ми забезпечуємо обслуговування не тільки через звичні всім відділення, але і через дистанційні онлайн-канали. Це, насамперед, інтернет-банкінг " My Alfa-Bank, де сьогодні можна не лише поповнити, але і оформити новий депозит, а також мобільний додаток Альфа-Мобайл Україна, яка також активно розвивається, і де вже сьогодні можна отримати миттєвий онлайн-кредит і в кілька кліків зробити будь-який платіж по Україні. Наші продукти та послуги затребувані і високо оцінюються експертами фінансового ринку. Причому не тільки на національному, але й міжнародному рівні. Так, нещодавно Альфа-Банк був визнаний самим надійним банком країни в рейтингу Global Finance, міжнародного фінансового журналу, який вже 27 років визначає кращі фінансові установи в різних сегментах банківського бізнесу по всьому світу", - повідомив директор з розвитку роздрібного бізнесу Альфа-Банк Україна Олексій Пузняк, коментуючи підсумки рейтингу.
Третє місце у "Рейтингу надійності банківських депозитів" зайняв Таскомбанк. Активна позиція Таскомбанку у розвитку бізнес-напрямків, нових технологій в платіжних сервісах і придбання активів позитивно позначилася на показниках роботи банку. За 9 місяців 2017 року Таскомбанк збільшив статутний капітал на 97,4% до 608 млн грн. За даними НБУ, прибуток Таскомбанку за 9 місяців 2017 року склала 42,49 млн грн. Більш того, за 9 місяців 2017 року Таскомбанк зміг наростити чистий процентний дохід на 470,5% - це найкращий результат серед усіх 60 банків, що беруть участь в рейтингу. За 9 місяців 2017 року дохід Таскомбанку перевищив відмітку 1,3 млрд грн. Позитивна динаміка прибутку, ключових статей доходів і впевнені дії акціонера і топ-менеджменту Таскомбанку дозволили йому поліпшити свої позиції і потрапити в ТОП-3 в загальному рейтингу депозитів. На думку агентства, Таскомбанк можна вважати одним з найбільш надійних банків з українським капіталом.
"Будучи універсальним банком, Таскомбанк продовжує динамічний ріст і все впевненіше посилює свої ринкові позиції за всіма напрямками: в роботі з корпоративними клієнтами, в роздробі, МСБ, електронної комерції, інкасації. У грудні готуємося запустити дистанційне обслуговування підприємців та зайняти провідні позиції в роботі з цим сегментом. Ми прихильники довгострокових довірчих відносин з клієнтами. Чесні і відкриті у відносинах з ними. Завжди виконуємо взяті на себе зобов'язання. Прагнучи бути для них сучасним банком-партнером, інвестуємо в технології, розвиток дистанційних каналів доступу до продуктів і сервісів, модернізуємо продуктові пропозиції під актуальні потреби. Вважаємо, що ці принципи роботи в поточних умовах є нашими сильними конкурентними перевагами. А стрімке зростання бази лояльних до Таскомбанку клієнтів найбільш точне тому підтвердження", - говорить Олексій Беров, заступник Голови Правління АТ " Таскомбанк, так прокоментував підсумки рейтингу.
Поліпшив свої позиції в ТОП-10 і Банк Форвард. За 9 місяців 2017 року банк показав приріст статутного капіталу на 91,08% до 540,752 млн. грн., підтримував хороший рівень адекватності капіталу, і майже весь кредитний портфель банку сформовано за рахунок кредитів фізичним особам, що дозволяло підтримувати якість кредитного портфеля банку на високому рівні. За даними НБУ на 01.10.2017, частка поганих кредитів в кредитному портфелі банку становила менше 16%, в той час як в середньому по банківській системі цей показник становив близько 40%.
"Тренд 2017 року - стабільне зниження ставок за депозитами як в гривні, так і в валюті. Поступово, зменшуючи ціну залученого ресурсу, банки "повернулися" до рівня ставок 2012-2013 років. В першу чергу це пов'язано з тим, що ліквідність банківської системи в даний час є достатньою для існуючих обсягів кредитування, і необхідності залучення дорогих грошей у фінансових установах просто немає. У теж час листопад–грудень з року в рік є високим сезоном в сегменті споживчого кредитування. Тому банки, що кредитують населення, вже пропонують різні депозитні акції для вкладників. Зокрема, до кінця поточного року в Forward Bank можна оформити депозит під 17,5% річних. Але з початку 2018 року тренд на зниження депозитних ставок по ринку в цілому продовжиться. Важливо відзначити, що вибираючи банк, українці орієнтуються не тільки на ставку, як було ще кілька років тому, але і на надійність фінансової установи", - говорить Костянтин Кошеленко, заступника Голови Правління Forward Bank.
Всі чотири великих банки з участю держави в капіталі раніше входили в групу з найвищим рейтингом надійності депозитів. Укргазбанк посів 8-ю позицію, ПриватБанк - 9-ю позицію і Ощадбанк з Укрексімбанком замкнули першу дюжину найбільш надійних банків. Свої позиції в рейтингу дещо поліпшили ПриватБанк та Укрексімбанк. Український уряд, як і раніше, показувало себе надійним партнером по відношенню до банків з участю держави в капіталі. Протягом 2016-2017 рр.. ці банки вчасно докапитализировались, у них був відкритий доступ до державної клієнтурі і вони відчували інерційний приплив консервативних клієнтів, які все ще побоювалися кризи в банківському секторі.
Макроекономічні тенденції 9 місяців 2017 року говорять про те, що зростання в банківському секторі має здорову природу і спирається на відновлення економічної активності. Агентство вважає, що подібні тенденції залишаються головним досягненням фінансової стабільності під керівництвом НБУ, МВФ і українського уряду. Однак саме ця ситуація породжує ряд нових довгострокових ризиків для банківської системи України: