Для дотримання інтересів позичальників необхідно, щоб всі комісії і витрати по банківському кредиту були приведені до єдиного показника - річною ставкою у відсотках від суми заборгованості, вважає народний депутат України, член комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової і митної політики Олександр Шепелєв.
"Наприклад, річний відсоток за користування кредитом підсумовується з щомісячною комісією за ведення рахунку, помноженої на 12. У розрахунках також повинні брати участь комісія за зняття готівки, штрафи за прострочення платежу та інші можливі збори. В результаті, після складання всіх цих показників, наведених до річною ставкою, виходить ефективна ставка", - повідомив Шепелєв.
Він також звернув увагу на деякі тонкощі в розрахунку процентних ставок за кредитами громадянам.
"Базою для розрахунку процентної ставки і, наприклад, щомісячної комісії за ведення рахунку можуть бути різні суми. Наприклад, процентна ставка може нараховуватися на залишок заборгованості (таким чином, виплати відсотків з часом стають менше), а комісія за ведення рахунку - на початкову суму кредиту. Всі ці тонкощі необхідно враховувати при розрахунку", - зазначив народний депутат.
На думку Шепелєва, надати інформацію позичальникові в найбільш зручною формою можна, якщо на одному аркуші вказати всі одноразові і щомісячні комісії, а також детальний графік платежів. У цьому випадку клієнт буде завчасно і точно знати суму щомісячних витрат і те, в скільки йому обійдеться весь кредит.
"Необхідно стимулювати банки до того, щоб вони демонстрували позичальникові реальну процентну ставку за кредитами. Це зробить роздрібний банківський ринок прозорим і зрозумілим для тих, хто бере кредит", - вважає Олександр Шепелєв.