Міністр надзвичайних ситуацій просить генерального прокурора України сприяння та підтримки в поновленні візитів до Чорнобильської зони, що здійснювалися з пізнавальною метою. Відповідний лист Віктор Балога направив Віктору Пшонці, повідомляє прес-служба МНС України.
Як йдеться у документі, з метою забезпечення прозорості та відкритості у діях органів державної влади, реалізації права громадян на відвідування з пізнавальною метою ядерних установок та об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами на території зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення, наказом МНС від 18.02.2011 р. № 159 було затверджено порядок відвідування громадянами України, іноземними делегаціями та іноземцями зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення.
Зазначений порядок розроблено та видано МНС, а також погоджено із зацікавленими органами виконавчої влади, зокрема: з Міністерством охорони здоров'я України, Державною інспекцією ядерного регулювання України, Службою безпеки України та Міністерством закордонних справ України.
Міністерство юстиції України, як головний орган у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної правової політики, перевірило Порядку на відповідність чинному законодавству України. За результатами експертизи було прийнято рішення про державну реєстрацію цього акта.
Разом з цим, Генеральна прокуратура України 10.05.2011 р. внесла протест на порядок, як такий, що, на її думку, не відповідає чинному законодавству України.
Міністерство, розглянувши зазначений протест та не погодившись з висновками Генпрокуратури України, вмотивовано відхилило зазначений протест, оскільки вважає, що при виданні Порядку діяло відповідно до норм Конституції та законів України.
6 червня 2011 р. Генпрокуратура України подала адміністративний позов до Окружного адміністративного суду м. Києва щодо визнання протиправним і скасування зазначеного Порядку.
Таким чином, було зупинено дію Порядку, внаслідок чого виникла ситуація, що унеможливлює реалізацію гарантованого законами України права на відвідування з пізнавальною метою ядерних установок та об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, а також права на доступ до інформації. Зазначені обставини викликали негативний резонанс у суспільстві та завдають шкоди іміджу держави.
Унормування безпечного відвідування зони відчуження напередодні відзначення 25-х роковин Чорнобильської катастрофи дозволило її відвідати 304-м іноземним делегаціям із 48 країн світу (понад 3 000 осіб).
"Враховуючи суспільну значимість порушених питань, а також обґрунтованість позиції Міністерства, просимо Вашого сприяння та підтримки у вирішенні ситуації, що склалася", - йдеться у листі.