ua en ru

Бахматюк відкидає свою провину в ініційованій Нацбанком справі

Бахматюк відкидає свою провину в ініційованій Нацбанком справі Фото: НБУ

Прокуратура Києва відкрила кримінальне провадження за статтею "розкрадання в особливо великих розмірах" щодо можливих неправомірних дій службових осіб неплатоспроможного Віейбі Банку і його власника Олега Бахматюка, в свою чергу бізнесмен відкидає звинувачення, вважає їх PR-кампанією глави НБУ і закликає центробанк до компромісу для реального повернення коштів вкладникам.

"НБУ вітає такі дії прокуратури і сподівається, що найближчим часом будуть відкриті кримінальні провадження і проти інших керівників і власників неплатоспроможних банків, які порушили закон", - наголошується в повідомленні Нацбанку в понеділок.

Згідно з релізом, відкрито кримінальне провадження за зверненням НБУ, а проведення досудового розслідування доручено слідчому управлінню Національної поліції в Києві.

Бахматюк у телефонному коментарі "Інтерфаксу" зазначив, що розцінює нові звинувачення як продовження PR-кампанії голови Національного банку Валерії Гонтаревої.

"Це спосіб чергового PR, який використовує глава НБУ для своїх цілей. Її абсолютно не цікавить завершення конфлікту і повернення коштів. Її мета – ліквідація компанії (агрохолдинг "Укрлендфармінг" з компанією "Авангарад", що котирується на Лондонській фондовій біржі)", – сказав бізнесмен.

Він підкреслив, що за два роки правоохоронці, в тому числі Національна поліція, СБУ, розслідували значну кількість кримінальних справ, пов'язаних з Віейбі Банком, в ході яких було встановлено відсутність його вини.

"Ці справи – це цілі томи допитів, експертиз. У них доведено, що провини немає. Багато з них вже закриті. Якщо нову справу і порушено, то згідно з Кримінально-процесуальним кодексом вона має бути закрита", – сказав О. Бахматюк.

Бізнесмен зазначив, що як і раніше пропонує Національному банку компроміс для реального збільшення виплат за зобов'язаннями банку, однак його пропозиції залишаються без відповіді. "Фонд гарантування вкладів не проти таких пропозицій. Я б навіть не сказав, що Нацбанк проти, проти – особисто (Валерія) Гонтарева", – заявив бізнесмен.

Як повідомлялося, Віейбі Банк працював на фінансовому ринку України з 1992 року. Найбільшим акціонером з кінця 2011 року опосередковано є О. Бахматюк (86,778%), який також контролював 100% акцій банку "Фінансова ініціатива". НБУ 20 березня 2015 року прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації Віейбі Банку, а в червні 2015 року визнав неплатоспроможним банк "Фінансова ініціатива".

Потім Нацбанк подав на Бахматюка в суд 5 позовів про стягнення заборгованості по персональному договору поруки за зобов'язаннями цих кредитних установ, сумарно заборгували НБУ з рефінансування 10,9 млрд грн. Після затягування судових розглядів центробанк і його глава регулярно вибирають Бахматюка в якості однієї з основних мішеней у кампанії проти власників і менеджерів серед близько 90 банків, які були визнані неплатоспроможними в 2014-2016 роках. Зокрема, НБУ у вересні 2016 року опублікував інфографіку з портретом бізнесмена, в якій стверджував, що "Бахматюк має державі громадянам і бізнесу 37,9 млрд грн".

У цю суму регулятор включив вже раніше зазначену заборгованість з рефінансування, а також 5,3 млрд грн боргу компаній бізнесмена перед держбанками і 21,7 млрд грн заборгованості двох банків перед кредиторами на дату визнання їх неплатоспроможними.

У свою чергу Бахматюк поклав відповідальність за погіршення ситуації в банках на НБУ. У жовтні 2016 року він підтвердив, що готовий йти на компроміс з Нацбанком питання поручительств і пропонує мирову угоду з розстрочкою на сім років з можливістю збільшити заставу перед НБУ. За його словами, всі переговори з Нацбанком питання поручительств завершувалися безрезультатно. Бізнесмен також заявив, що його компанії досягли домовленості з держбанками про борги і із зовнішніми кредиторами про реструктуризацію єврооблігацій на 1 млрд дол. Бахматюк наголосив, що незважаючи на ці успіхи, PR-кампанія НБУ персонально проти нього значно погіршує перспективи "Укрлендфармінга" і "Авангарду", тому бізнесмен готовий поступитися контролем над ними.

За даними НБУ, до початку жовтня 2014 року VAB Банк за розміром активів займав 16-е місце (23,973 млрд грн), серед 166 діючих у країні банків. Через квартал активи VAB Банку впали до 11,426 млрд грн.