Рішення Київського апеляційного господарського суду у маріупольському заводу "Азовмаш" від 7 квітня 2015 р. може стати лазівкою для всіх підприємств-боржників банків, які перебувають у прилеглих до зони АТО територіях. Це випливає з документів, які є у розпорядженні редакції.
Так, згідно з рішенням суду, колегія суддів на чолі з Лесею Сітайло прийняла рішення про те, що наявність у "Азовмаша" проблем з виконанням зобов'язань по кредиту перед банком ще до початку проведення АТО - "було викликане складними економіко-соціальними умовами", які можна вважати обставинами непереборної сили.
У рішенні суду сказано, що такі несприятливі суспільно-політичні події, на які посилається "Азовмаш", підтверджені "державою в законодавчих актах (Закон України 02.09.2014 № 1669-VII "ПРО заходи тимчасові заходи на період проведення антитерористической операції і правових актів про початок проведення АТО".
При цьому, як випливає з постанови апеляційного госпсуду Києва, для прийняття такого рішення суддям не потрібно пред'являти документи, що підтверджують факт впливу на підприємство військових дій, соціальних протестів або погіршення умов для виробництва і збуту продукції.
Таким чином, у суді створено прецедент, за яким будь-яке підприємство, що знаходиться поруч з зоною АТО і мають борги перед банками, має підстави для того, щоб домогтися якщо не розірвання істотної зміни положень кредитного договору на своїх умовах. Так, згідно з рішенням суду, "Азовмашу" вдалося відстрочити сплату боргу до 31 грудня 2016 р.
Нагадаємо, раніше в ЗМІ з'явилася інформація про те, що "Азовмаш", який контролює родина Юрія Іванющенка, звернувся до суду з вимогою відтермінувати за банківськими кредитами у зв'язку з проведенням АТО в частині Донецької області. Першу інстанцію Госпсуду Києва представники Іванющенка програли - суд визначив, що до моменту початку АТО
"Азовмаш" вже мав значну прострочену заборгованість перед одним з комерційних банком в розмірі 18,3 млн дол. (із загальної кредитної лінії в розмірі 27 млн. дол.). Загальна кредиторська заборгованість "Азовмашу" оцінюється експертами в 564,4 млн. дол.
У ЗМІ також обговорюється інформація про те, що паралельно з вирішення питання за невиплаченими кредитами, власники "Азовмашу" переносять виробництво на територію Росії, де вже практично налагоджено випуск і реалізація окремих видів продукції.
Експерти ринку та банкіри відзначають, що якщо не буде вжито заходів, то найближчим часом українська економіка втратить великого промислового виробника, кредитори не зможуть повернути свої вкладення, а регіон втратить робочі місця і соціальну стабільність.
Нагадаємо, загальний обсяг кредитів, наданих банками України в Донецькій і Луганській областях клієнтам, за станом на 1 січня 2015 року становить у гривневому еквіваленті 58,7 млрд грн. З них юридичним особам було видано - 42,8 млрд грн, фізичним особам - 15,9 млрд грн.