ua en ru

Австралія висловила побоювання з приводу створення Китаєм зони ППО в Східно-Китайському морі

Міністр закордонних справ Австралії Юлія Бішоп висловила побоювання з приводу несподіваної заяви КНР про створення зони ППО в Східно-Китайському морі, в тому числі в районі островів, які є предметом територіальної суперечки з Японією. Про це повідомляється в офіційній заяві австралійського МЗС.

У заяві йдеться, що Австралія виступає проти прийняття силових і односторонніх заходів щодо зміни статус-кво в Східно-Китайському морі. На думку австралійського уряду, час і спосіб заяви КНР про свої наміри можуть несприятливо позначитися на існуючій в регіоні напруженості.

23 листопада КНР заявила про створення зони протиповітряної оборони над ділянкою Східно-Китайського моря, який включає спірні острови Сенкаку (китайська назва - Дяоюйдао). На це Японія відповіла протестом, заявивши, що це ескалація конфлікту.

Китайські дипломати, у свою чергу, застерегли Японію від поспішних заяв. Вони стверджують, що це рішення не спрямоване проти будь-якої країни. Зона ППО буде служити для захисту суверенітету Китаю і територіальної цілісності держави. КНР зобов'язується забезпечувати безпеку польотів над Східно-Китайським морем у відповідності з міжнародним правом і стандартами. Одним з аргументів Китаю є той факт, що з 50-х років минулого століття понад 20 країн, включаючи Японію, створювали свої зони ППО.

Територіальна суперечка між Японією та Китаєм щодо нежилих островів у Східно-Китайському морі триває вже кілька десятиліть. У свій час на території належали Китаю, однак у 1895 р. Японія завоювала острів Тайвань, і всі острови були включені до складу Японії разом з Okinawa У 1945 р. Японія втратила всі завойовані з кінця XIX століття території, які перейшли під контроль США. Однак у 1970-х Америка повернула Окінаву і разом з нею острови Сенкаку назад Японії.

Китай не згоден з цим рішенням і в 1992 р. оголосив ці території "споконвічно китайською". У 1999 р. влади КНР стали проявляти ще більший інтерес до архіпелагу після виявлення в тому районі значних запасів природного газу, що оцінюються в 200 млрд куб. м.

Тайвань, який також претендує на спірні острови, висловив свій жаль з приводу дій КНР і запевнив, що готовий захищати свою безпеку із застосуванням військової сили, якщо виникне така необхідність.