Аварія на японській АЕС Фукусіма-1 нічому не навчила Україну. Таку думку висловив координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України (НЕЦУ) Дмитро Хмара, коментуючи запуск 22 травня третього енергоблоку Південно-Української АЕС (ПУАЕС), більше половини реакторної зони якого складається з експериментального ядерного палива фірми Westinghouse.
"У нас є претензії до Південно-Української АЕС. На ній до цих пір не виконана попередня програма підвищення безпеки, яка реалізована на інших станціях. Тепер Україна шукає кредити для виконання нової програми", - сказав еколог.
За його словами, "ПУАЕС - найбільш проблемна на сьогодні атомна станція". Він нагадав, що її перші два реактори відносяться до застарілої експериментальної серії, а на третьому завантажені неліцензовані касети Westinghouse. "Проведення на цій АЕС будь-яких експериментів, зокрема з паливом, несе ще більшу загрозу", - сказав Д.Хмара.
Він послався на дані громадських організацій Миколаївської області, що скаржаться на обмеженість інформації про ситуацію на АЕС. "Наші колеги розповідають, що населення погано інформоване про те, що відбувається на станції, про експерименти з американським паливом взагалі не знають", - відзначив фахівець. За його словами, система контролю за радіаційною обстановкою ПУАЕС застаріла.
Через проблеми з охолоджуванням реакторів на станції влітку постійно не працює один блок, внаслідок чого коефіцієнт використання встановленої потужності є низьким. "Є дані МАГАТЕ, згідно яким при КВВП менше 80% робота станції економічно неефективна. У Південно-Української АЕС цей показник не дотягує до встановленої планки (61,1% за 4 міс. 2011 р.), тому доцільність експлуатації на ній дорогого американського палива сумнівна з економічної точки зору", - підкреслив Д.Хмара.
За його словами, є відомості, що грунтові води вже почали підмивати фундаменти будівель на станції. "ПУАЕС має негативний вплив на екологію регіону, Південного Бугу. Якщо Україна піде у напрямку закриття небезпечних атомних потужностей, то Південно-Українська станція буде першою на черзі під закриття", - вважає представник НЕЦУ.
Як повідомлялося, Південно-Українська АЕС 22 травня в 14:27 підключила третій енергоблок до об'єднаної енергосистеми України після проведення середнього планового ремонту і додаткової установки в нього 42 тепловиділяючих складок (ТВС) виробництва компанії Westinghouse замість аналогічної кількості ТВС російського виробництва.