ua en ru

Атомна галузь України стала заручником корупції у владі, - розслідування

Атомна галузь України стала заручником корупції у владі, - розслідування Фото: "Енергоатом"

Відповідний сюжет підготували журналісти проекту "Стоп корупції"

Наразі відбувається штучне доведення державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" до банкрутства. Про це йдеться в сюжеті "Атомні війни", який підготували журналісти проекту розслідувань "Стоп корупції".

Зокрема, як з'ясувалося, компанія - посередник, яка збирає кошти за електроенергію з населення і підприємств заборгувала "Енергоатому" вже понад 12 млрд гривень.

Ситуація ускладнюється тим, що вітчизняні АЕС були закладені ще в радянський час, і вони потребують дуже недешевому догляді і своєчасному продовження ресурсу.

"Але навіть програми, які були затверджені і мали схеми державного або інвестиційного фінансування, однією підписом голови уряду скорочуються втричі, а строки їх виконання видаляються щорічно", - зазначають журналісти.

Як наслідок "Енергоатому" доводиться брати кредити. "І ми були змушені брати кредити, для того, щоб за рахунок тих кредитів виконувати ті роботи, так як в іншому випадку ми могли б бути зупинено з технічних причин", - розповідає голова профспілки "Енергоатом" Олексій Лич.

Таким чином, за його словами, підприємство опинилося на порозі банкрутства. "Доведення до банкрутства. Це один із способів. Тому що ми змушені брати кредити. І коли кредитний портфель значно перевищує заборгованість перед нами, наступного? Раз не можемо платити, то ми в стані банкрутства значить", - говорить Ліч.

У той же час, як відзначають журналісти, в даний момент досить дивні речі відбуваються навколо уранових родовищ в Україні.

"Дозвіл на їх розробку отримала фірма без всякої біографії, яку ЗМІ пов'язують з командою міністра внутрішніх справ Арсена Авакова", - йдеться у розслідуванні.

Зокрема називається компанія "Атомні енергосистеми України", яка вже через місяць після реєстрації подала запит до державних служб на розробку небезпечних надр - уранової руди.

"Ніяких підстав для надання такого дозволу немає, проте з-за крихітній лазівки в законодавстві, і через суди, фірма отримує дозвіл розробляти уранову руду. Без всякого експертного документа. Без гарантій безпеки", - йдеться в сюжеті.

Як відзначають журналісти, звичайно, ні міністр внутрішніх справ, ні будь-хто на його місці, не збирається власними руками добувати будь-яку з надр. Однак це прекрасна інвестиція - створити і мати компанію з дозволами на видобування надр, яку потім можна вигідно продати.