Рік тому, 14 квітня 2014 року, в Україні почалася антитерористична операція. Їй передувала окупація Криму та ескалація насильства на сході країни, де проросійські активісти під керівництвом "гастролерів" з РФ розгойдували ситуацію, захоплюючи адміністративні будівлі. Незважаючи на те, що події на Донбасі в Москві називають громадянською війною, а в Києві - гібридною війною Росії проти України, формально воєнний стан у країні не оголошено і АТО, що коштувала країні тисяч людських жертв та економічної стабільності, триває. У той же час міжнародне співтовариство не залишає спроб врегулювати ситуацію мирним шляхом.
19:16 Військовий експерт, головний редактор сайту "Інформаційне опір" Юрій Карін розповів РБК-Україна про причини того, чому АТО затягнулася, і про перспективи її закінчення. "Існує ряд факторів, які просто не дають завершити цю операцію, головний з яких - нам протистоїть одна з найсильніших армій світу. У них освоюються нові методи боротьби, такі як інформаційна війна, до якої у наших ідіотів мізки досі не дозріли", - зазначив експерт. На його думку, закінчитися війна на сході України може тільки в тому випадку, якщо сильний противник стане слабким. "Санкції роблять свою справу - за рік Росія втратила 200 млрд дол. своїх золотовалютних запасів, девальвувався рубль, економіка близька до краху. В такому темпі країна протягне року два. Інше питання, чи витримаємо ми ці два роки. Тут багато чого залежить від нас самих, а також від того, коли нам нарешті допоможуть озброєнням: після чергових спроб порушити Мінські угоди або вже тоді, коли половина України буде під Путіним", - заявив Юрій Карін.
18:51 Незважаючи на те, що режим припинення вогню на Донбасі дотримуються не повністю, для місцевих жителів ситуація після його введення все-таки змінюється на краще. Про це РБК-Україна розповіла волонтер Наталя. "Обстріл майже припинилися, періодично на двох-трьох точках відбуваються сутички і навіть бої, але це набагато менше, ніж було раніше", - зазначила вона. Наталя також підкреслила, що в багатьох районах місцеві жителі виживають тільки завдяки волонтерської допомоги, в тому числі тієї, якою діляться з ними військові. "В принципі, волонтери заполонили регіон гуманітарною допомогою. Проблеми з продуктами якщо і виникають, то на окупованих територіях, куди крім Ахметовської допомоги не доїжджає нічого, а її не так вже і багато, і майже немає в Луганську і області. Але поки відносно спокійно, люди їздять у сусідні звільнені міста і роблять закупівлі продуктів. З-за цього ситуація трохи краща, ніж була до встановлення перемир'я", - розповіла волонтер. За її словами, складно однозначно сказати, кого зараз, по закінченні року АТО, підтримують місцеві жителі. "Ситуація дуже різна, дуже. Маємо до 90% підтримки сепаратистів в Сніжному, Торезі, Попасній і т. п. Є райони, де 50 на 50, у Слов'янську вже очевидна підтримка українських військових. Але більшість місцевих говорить про те, що вони хочуть, щоб всі люди зі зброєю пішли, не важливо хто вони", - поділилася Наталя.
18:29 Зазначимо, що міжнародне співтовариство підтримує Україну не тільки на словах - ряд країн, у тому числі США і ЄС ввели проти Росії економічні санкції. Це, а також відповідні заходи РФ, введшей ембарго на ряд зарубіжних товарів, негативно позначається на їхніх економіках. Втім, мова про скасування санкцій поки що не йде. Ось і сьогодні про необхідність їх розширення заявив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. "Словаччина не збирається підривати єдність Євросоюзу в питанні санкцій проти РФ", - підкреслив Фіцо.
18:06 Як вже говорилося раніше, волонтерський рух в Україні за останній рік здобуло небувалий розмах. Причому, якщо спочатку волонтери займалися переважно допомогою армії і добровольчим батальйонам, то в період припинення вогню більшість зусиль і коштів витрачається на підтримку громадянських, що перебувають у зоні АТО. Причому, як розповів РБК-Україна волонтер Микола Уваров, який займався розподілом гуманітарної допомоги в Пісках під Донецьком, незважаючи на оголошення "режиму тиші", обстріли селища не припиняються. При цьому, за його словами, місцеве населення гостро потребує гуманітарної допомоги, без якої не зможе виживати. "Люди, які там залишилися, повністю залежать від волонтерської підтримки, тому що ніяких продуктів не завозиться, ніяких пенсій вони не отримують", - пояснив волонтер.
17:43 Український телеканал "112 Україна" до річниці АТО підготував цикл сюжетів, в яких свою думку про події на Донбасі висловлюють прості жителі обласних центрів країни. Всі сюжети можна знайти на каналі "112" на Youtube. Ось, скажімо, опитування мешканців Львова:
17:27 Не секрет, що основу добровольчого руху на початку проведення АТО склали представники Самооборони Майдану, що відзначилися ще в період Революції гідності. Про те, скільки і в яких підрозділах зараз воює "самооборонців", РБК-Україна розповів заступник голови виконкому Самооборони Майдану Данила Клех. "Дуже багато самооборонців пішло добровольцями, більшість - в перші місяці з початку конфлікту на сході. Найбільш "самооборонівськими" батальйонами можна назвати Перший батальйон національної гвардії імені генерала Кульчицького (спочатку їх було два, потім їх об'єднали в один), батальйон спецпризначення Чернігів. В Айдарі також дуже багато самооборонців, в Києві-1, Києві-2... Всього понад 4 тис., може вже і 5 тис. - облік важко вести",- розповів Данило Клех.
17:01 За рік проведення АТО українські вояки встигли покрити себе справжньою бойовою славою, як би пафосно це не звучало. Існує безліч прикладів прояви героїзму нашими бійцями, а самим героїчним подією за період АТО стала оборона Донецького аеропорту. У ЗМІ її часто порівнюють з боями за міста-герої в роки Другої світової війни. І це більш ніж виправдано: оборона Києва тривала 81 день, оборона Сталінграда - 200 днів, а Донецький аеропорт тримався 242 дні - з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року! Українських солдатів, які стримували натиск бойовиків, стали називати "кіборгами", причому, це прізвисько вони отримали від противника. На жаль, "кіборгам" довелося покинути будівлю аеропорту після його практично повного знищення. При цьому загинуло значна кількість українських військових, багато з них залишилися під завалами, і точні втрати досі невідомі.
16:38 У самопроголошеній ЛНР також відгукнулися на річницю АТО. Так, як заявив глава" ЛНР Ігор Плотницький, антитерористична операція на Донбасі дійсно йде, тільки ведуть її... Луганська і Донецька Народні Республіки, "борються з державним тероризмом Києва". "Ми боремося з проявами державного тероризму з боку державного режиму Києва, який все більше перетворюється в європейський варіант "Аль-Каїди", - передає слова Плотницького сепаратистський Луганський інформаційний центр. Порівняння, м'яко кажучи, з натяжкою, проте дає уявлення про те, яка каша коїться в головах регіональних князьків.
16:15 Один з офіційних "рупорів" АТО, прес-офіцер Олексій Дмитрашковский у розмові з РБК-Україна був налаштований на ліричний лад, в результаті чого його прогноз щодо закінчення бойових дій на Донбасі вийшов більше схожим на вірші в прозі. "Ця війна зможе закінчитися тільки тоді, коли кожен громадянин України пропустить її через своє серце. Не буде в стороні від цієї війни і не стане говорити, що це війна Донецькій і Луганській області, і вона нас не стосується. Ця війна стосується кожного. І тільки коли кожен українець зрозуміє, що відбувається на сході України, і дасть в цьому зв'язку звіт своїм діям, тоді можливо закінчення цього протистояння", - заявив Дмитрашковский. Красиво звучить, шкода, замало конкретики.
15:51 За минулий рік в зоні проведення АТО гинули не тільки військові - сумною практикою стали теракти бойовиків проти мирних жителів. Мабуть, найгучнішим з них стало знищення бойовиками літака Boeing 777 рейсу MH17 компанії Malaysia Airlines 17 липня 2014 р. Тоді загинуло 298 осіб, серед яких були громадяни Австралії, Бельгії, Великобританії, В'єтнаму, Ізраїлю, Індонезії, Ірландії, Італії, Канади, Малайзії, Нідерландів, Німеччини, Нової Зеландії, ПАР, Румунії, США і Філіппін. Розслідування інциденту триває досі, однак завдяки безлічі фото - та відеодокази, а також перехоплення розмов терористів, головною версією загибелі лайнера вважається потрапляння ракетою класу "земля-повітря", випущеної з наданого Росією ЗРК "Бук".
15:32 Залишилися на підконтрольних бойовикам територіях відчувають труднощі не тільки з соцвиплатами, постачанням і пересуванням. Ще про одну проблему, яка торкнеться випускників шкіл сепаратистських регіонів Донбасу, сьогодні розповів керівник Центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. "Ні про які атестати про середню загальну освіту, виданих навчальними закладами ДНР, ЛНР і Криму, мови не йде. Ми їх не будемо приймати. Нам потрібен документ про середню освіту, виданий середньою школою на території, яка контролюється українською державою", - повідомив Лікарчук. Досить жорстко, нічого не скажеш. Втім, лазівка для бажаючих вступити в українські вузи залишається. Як пояснив Лікарчук, абітурієнти з окупованих територій України можуть отримати документ про освіту в будь-якій українській школі екстерном, після чого будуть допущені до ЗНО.
15:17 За минулий з початку АТО рік в Україні було запущено ряд проектів, як державних, так і волонтерських, спрямованих на допомогу пораненим та їх реабілітацію. Подібні ініціативи продовжують з'являтися і по сей день, і їх, безумовно, треба вітати і підтримувати. Ось вам, скажімо, свіже починання "Безбар'єрний Київ", про яке у себе на Facebook лідер партії "Демальянс" Василь Гацько написав: "Ми повинні привчити чиновників і один одного, з повагою ставитися до людської гідності".
14:46 На жаль, за рік проведення неоголошеної війни на Донбасі число її жертв пішов на тисячі. Як йдеться в нещодавно опублікованому звіті управління ООН з координації гуманітарних питань, з середини квітня 2014 р. по 27 березня 2015 р. були вбиті 6 тис. 83 людини і 15 тис. 397 отримали поранення. У той же час, навіть ті, хто не постраждав фізично, але чий звичний уклад життя був зломлений, також можуть вважатися жертвами конфлікту. Мова про біженців, кількість яких, згідно з цим звітом, перевищило 1,9 млн осіб.
14:18 Крім людських жертв, Україна в результаті конфлікту на сході і несе значні економічні втрати. Втім, погіршення ситуації в економіці відбувається не в останню чергу і через відсутність реформ, і з-за неефективної боротьби з корупцією. Докладно про ситуацію і перспективи її зміни читайте в матеріалі РБК-Україна.
14:01 Не можна ігнорувати той факт, що багато хто в Україні вважає саме поняття "антитерористичної операції" неправильним, наполягаючи на тому, що необхідно вводити воєнний стан і "називати речі своїми іменами". Такої позиції дотримуються і деякі політики, зокрема, народні депутати від партії "Свобода", у парламенті VIII скликання зараховують себе до "патріотичної опозиції". "Це було з самого початку помилкою називати військові дії на сході "АТО". Йдеться про повномасштабну війну. І з самого початку військово-політичним керівництвом держави була зроблена помилка, коли замість того, щоб вводити воєнний стан, було прийнято рішення про проведення такої дивної форми, як антитерористична операція. Великою мірою це запрограмувати подальші, скажімо так, помилки і таку, слабку позицію України", - заявив РБК-Україна нардеп-свободівець Андрій Іллєнко.
13:41 Незважаючи на те, що режим припинення вогню суттєво знизив кількість втрат серед українських військових, рідкісний день минає без повідомлень про вбитих і поранених. Ось і за минулу добу на Донбасі загинули 6 українських військовослужбовців, 12 отримали поранення, про що повідомив спікер АТО Андрій Лисенко на традиційному брифінгу.
13:26 Між тим, гуманітарна ситуація на підконтрольних бойовикам територіях залишається важкою. Незважаючи на те, що в українському політикумі є різні думки на цей рахунок, зараз офіційний Київ призупинив виплати зарплат і соцвиплати на територіях, які він не контролює. Також в зоні розмежування діє особливий пропускний режим, що ускладнює транспортне сполучення з сепаратистськими регіонами. З таким станом речей в ДНР і ЛНР миритися не бажають, влаштовуючи мітинги і акції з вимогами зняти "блокаду" з Донбасу. Як раз сьогодні завершилася одна така акція - збір підписів за звільнення Донбасу від економічної, соціальної і транспортної блокади". За словами одного з її організаторів, голови Федерації профспілок Луганської Народної Республіки" Олега Акімова, в результаті акції вдалося зібрати понад 16 тис. підписів. "Ми чекаємо, що на цьому тижні з підписними листами і відкритим вимогою офіційно ознайомиться Президент України Петро Порошенко",- підкреслив Акімов в коментарі інформаційному порталу ЛНР.
13:10 С самого начала волнений на востоке Украины власти РФ открещивались от своего участия в событиях. Вопреки многочисленным уликам, в Москве заявляют, что их военных на Донбассе нет. Несмотря на это, в информполе России украинская тема занимает важное место, а то, как представляют ситуацию кремлевские СМИ, можно смело назвать информационной войной. Вот и к годовщине АТО они отметились: телеканал Lifenews подготовил по этому случаю спецрепортаж. Можете посмотреть, как это выглядит.
12:49 Ще одним знаковим явищем, що з'явилися під час АТО, стали добровольчі батальйони територіальної оборони. Вони створювалися і забезпечувалися стараннями простих українців, за допомогою МВС та Міноборони, і продовжують грати значну роль в конфлікті на сході України. А їхні командири частково вийшли на політичну арену, зокрема, ставши народними депутатами. Цікаво, що, на відміну від кадрових військових, представники добровольчих формувань часто бувають не згодні з керівництвом АТО і не соромляться його відкрито критикувати. Зокрема, як розповів РБК-Україна відомий комбат батальйону "Донбас", нардеп Семен Семенченко, проведення АТО в цілому складно оцінювати позитивно. "Були вдалі етапи, коли добровольчі сили і армія визволяли свою землю, але в загальному операцію успішною назвати не можна",- зазначив Семенченко. На його думку, ситуація не зміниться до тих пір, поки керівництво не проявить "політичну волю до захисту своєї країни".
12:35 Як би там ні було, але більшість українців отримують уявлення про АТО не особисто, а за допомогою телебачення та інтернету. І завдяки телеоператорів та фотографів це уявлення виходить найбільш повним. РБК-Україна зібрала кращі фото із зони АТО за минулий рік і пропонує вам ще раз подивитися і згадати, "як це було".
12:14 Між тим США продовжує гнути чітку проукраїнську лінію, звинувачуючи Росію в порушенні мінських домовленостей. Про це у своєму Twitter повідомляє посол США в Україні Джеффрі Пайетт. Зокрема, у кількох повідомленнях поспіль він пише: "У Росії в Східній Україні є елементи командування і контролю для координації там військових операцій. Росія продовжує надавати підтримку сепаратистам. Ми знаємо, що Росія створила тренінгові центри у Східній Україні для артилерійської підготовки бойовиків. Росія продовжує утримувати передові зенітно-ракетні комплекси поблизу лінії фронту, порушуючи Мінські угоди". Що ж, спасибі за підтримку. Хоча наші військові стверджують, що допомога летальним озброєнням, яку давно обіцяють, але все ніяк не нададуть США, була б куди більш дієвою.
4/4 Russia continues to maintain advanced surface-to-air missile systems near the front lines in violation of the Minsk agreements.
— Geoffrey Pyatt (@GeoffPyatt) 14 апреля 2015
12:02 Бойові дії на Донбасі, як би дивно це не звучало, мали й деякі позитивні наслідки для України. Так, вони спровокували небувале за розмахом волонтерський рух в країні. Волонтери займаються збором коштів на потреби армії, закупівлею необхідних медикаментів, обладнання і навіть автомобілів, а також підтримкою біженців. На жаль, старання волонтерів по достоїнству оцінюють і вороги України. Зокрема, вони самі, їхні офіси і майно стають об'єктами для терактів. Досить згадати низку вибухів в одеських волонтерських центрах. З останніх таких випадків - спалення автомобілів волонтерів у Харкові в ніч на 14 квітня.
11:40 Доводиться визнати, що проросійських бойовиків на сході України за підтримки РФ вдалося наробити шуму не весь світ. Зараз практично жоден захід міжнародного формату не обходиться без обговорення ситуації в нашій країні. Ось і міністри закордонних справ країн "великої сімки" планують поговорити про Українські справи на зустрічі, яка відбудеться 14 і 15 квітня. Втім, варто визнати, що в більшості випадків подібні розмови не призводять до якого-небудь практичного результату, виливаючись у вже стало серед українців притчею во язицех "вираз стурбованості".
11:27 Варто нагадати, що самопроголошені ДНР і ЛНР, які офіційний Київ називає терористичними організаціями, ще минулої весни спробували легітимізувати свій статус. Зокрема, 11 травня 2014 р. в окремих районах Донецької та Луганської областей сепаратистами був організований і проведений референдум про незалежність. Згідно з його результатами, незалежність "ЛНР" підтримали 96% виборців, а незалежність "ДНР" - 89% виборців. Втім, цей референдум, є незаконним з точки зору українського законодавства, не визнала ні Україна, ні світова спільнота. Офіційну позицію української влади висловив на той момент тимчасово виконуючий обов'язки голови Адміністрації Президента Сергій Пашинський. "Фактично ніякого референдуму там не проводиться. Це не більш ніж інформаційна кампанія терористів, щоб прикрити свої злочини думкою жителів Донецька і Луганська", - заявив Пашинський.
11:06 Починаючи з лютого цього року конфлікт на сході України, завдяки досягненню чергових мінських домовленостей, трохи затих. Частково було відведено важке озброєння, затихли обстріл реактивними системами залпового вогню. Втім, повністю виконувати протокол про припинення вогню поки що не вдається. Скажімо, тільки вчора, за інформацією прес-центру АТО, бойовики 26 разів порушили режим тиші". "Бандформування на лінії розмежування 26 разів порушили режим тиші, в основному з застосуванням мінометів, у тому числі у 8 випадках - калібру 120 міліметрів", - йдеться в повідомленні прес-центру.
10:46 Між тим, навіть досягнувши певного успіху при проведенні АТО, українські силовики не завжди поспішають його закріплювати. Так, за інформацією журналіста Дениса Казанського, раніше затриманий терорист Олексій Рільке, підозрюваний в захопленні луганської СБУ минулої весни, в даний момент знаходиться на волі і продовжує антиукраїнську діяльність. "Громадянин Німеччини Олексій Рільке, якого наші правоохоронці затримали у травні 2014 року, зараз перебуває в Німеччині і надсилає звідти гуманітарну допомогу сепаратистам", - повідомив Казанський у себе в Facebook.
10:30 У той же час у самопроголошеній ДНР вважають, що єдина можливість закінчити війну - "визволення України від бандерівської ідеології". Саме про це заявив так званий глава ДНР Олександр Захарченко, передає сепаратистське Донецьке агентство новин. "Звільняти країну від фашистської чуми буде сам український народ, що став сьогодні заручником божевільних політиків",- запевнив, зокрема, Захарченко, назвавши АТО "кривавою бійнею". Шкода, нікому нагадати "чолі ДНР", хто і за яких обставин розв'язав цю бійню.
10:17 Міжнародна спільнота все ще вірить у те, що ситуацію на сході України вдасться врегулювати мирним шляхом. Регулярно проводяться зустрічі, переговори та саміти в самих різних форматах. Однак результати всіх цих спроб залишають бажати кращого, що визнають і зарубіжні партнери України. Ось і заява міністра закордонних справ Німеччини Франк-Вальтера Штайнмаєра за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ країн "нормандської четвірки", яка відбулася в Берліні 13 квітня, складно назвати оптимістичним. "Що стосується здійснення угоди про припинення вогню, ситуація залишається напруженою з-за численних порушень. Зокрема, ми висловлюємо нашу глибоку стурбованість у зв'язку з недавньою спалахом боїв в останні вихідні, у тому числі з використанням важкої зброї в районі Широкіно і донецького аеропорту. Ми закликаємо всі сторони припинити бойові дії і продемонструвати свою прихильність повному здійсненню угоди про припинення вогню і завершити відведення важких озброєнь", - йдеться в заяві Штайнмайера.
10:05 14 квітня 2014 року в окремих районах Донецької та Луганської областей, а також в Ізюмському районі Харківської області стартувала антитерористична операція. Про її початок 13 квітня оголосив в. о. президента Олександр Турчинов. За його словами, необхідність проведення АТО була спровокована "розгулом тероризму, організованого російськими спецслужбами у східних регіонах України". Турчинов дав терористам добу на те, щоб скласти зброю, заявивши, що в іншому випадку українські силовики почнуть масштабну антитерористичну операцію. За 24 години ситуація не стабілізувалася, і указ про початок АТО набув чинності. Тоді ніхто ще не міг подумати, наскільки затягнеться операція. Так, ще будучи кандидатом в президенти України Петро Порошенко заявляв, що "АТО не може і не буде тривати декілька місяців, вона повинна тривати кілька годин".