ua en ru

Оренда нерухомості в Києві на висоті - дешевого житла майже немає

Навесні експерти відзначали зниження цін на оренду житла Києва - тоді найдешевшу однокімнатну квартиру можна було зняти за 2 тис. грн. плюс комунальні платежі. Але восени - це вже зовсім інша пісня, і за таку квартиру доведеться заплатити 3-4 тис. грн. Але зростання вартості - не єдина тенденція цієї осені.

Навесні експерти відзначали зниження цін на оренду житла Києва - тоді найдешевшу однокімнатну квартиру можна було зняти за 2 тис. грн. плюс комунальні платежі. Але восени - це вже зовсім інша пісня, і за таку квартиру доведеться заплатити 3-4 тис. грн. Але зростання вартості - не єдина тенденція цієї осені.

Ціна, яка не зросла

Кінець серпня і початок вересня - традиційний період для зростання попиту на ринку оренди нерухомості в Києві. Основний фактор, який завжди дає про себе знати в цей час року - це приїзд в столицю студентів, яким потрібно підшукати собі житло. Однак, в цьому році до них приєдналися і вимушені переселенці з східних областей України, повідомляє finance.ua

"Все це вплинуло скоріше не на зростання цін, а на вимивання пропозиції недорогих квартир. Нормальні і недорогі (не тільки за 3500-4000, а за 5000-6000!) Квартири розбирають буквально в той же день, коли вони вийшли на ринок. Звідси і ефект зростання середньої ціни квартир в наявності на ринку", - пояснює Ганна Гребньова, аналітик пошукача нерухомості ЛУН.

"Самі ж ціни не зросли, максимум хтось при великій кількості бажаючих підняв ціну відсотків на 10 (з 5000 до 5500), але це не така важлива тенденція, як вимивання квартир до 1000 у. о. з ринку", - додала експерт.

Однак, зняти житло у студентів більше шансів, ніж у переселенців зі сходу. Одна з причин - тривалість оренди. Студенти націлені на тривале проживання у знятій квартирі. А переселенці після закінчення бойових дій в своїх містах будуть повертатися, тому гарантії того, що вони проживуть в орендованій квартирі хоча б півроку немає. Інше умова, що власники квартир ставлять для примусових мігрантів - це плата за два-три місяці вперед.

"Культура надання послуг в сфері оренди нерухомості вкрай низька. Багато хто відмовляється поселяти переселенців з Донецької, Луганської областей. Відмовляють у реєстрації квартирантів, якщо їм треба віддати дитину в школу або садок, отримувати виплати. Справа в тому, що ринок оренди - сірий. І орендодавці не хочуть втрачати свій прибуток", - пояснив керуючий директор ARPA RealEstate Михайло Артюхов.

Також клієнти намагаються все більше піти від прив'язки ціни оренди до долара. На цінах до 1000 у.е. це вже давно відбулося, а на більш дорогих квартирах зараз це стає нормою. Причина такої тенденції ховається в спробі власників квартир підняти плату для своїх мешканців, пояснюючи це курсовими коливаннями. Визначаючи вартість оренди без прив'язки до валюті, квартиранти таким чином захищають себе від можливих цінових сюрпризів. І власникам квартир доводиться йти в цьому питанні на поступки.

"Справа в тому, що зараз - найкращий час для орендодавців. Це сезон, під час якого їм легше здати квартиру в оренду. І цей момент не можна упускати. Наприклад, якщо розглянути студентів - у них питання житла коштує зараз, їм треба його вирішити до початку навчання. І як тільки вони расселятся, ця категорія орендарів піде з ринку", - зазначив Михайло Артюхов.

Інша категорія переселенців - це "білі комірці", які разом з бізнесом переїжджають зі сходу в столицю. "Я знаю принаймні одну компанію, яка перевозить 250 своїх працівників у Київ, забезпечує їм витрати на переїзд, житло. Тобто, це працевлаштовані і платоспроможні люди, які будуть знімати житло в столиці", - додав фахівець.

"Незважаючи на те, що попит високий, все більше з'являються пропозиції без комісії, коли вартість послуг ріелтора закладається в ціну оренди. У багатьох виникає питання - чому орендар повинен платити за те, щоб зняти житло? Є і багато ріелторів з Донеччини, які переїхали в Київ, і принципово працюють без комісії. Ще одна цікава тенденція - це розрахунок ціни без комунальних послуг. Є, люди хочуть знати кінцеву суму оренди, щоб розраховувати свій бюджет. Загалом, ринок послуг по оренді стає більш цивілізованим", - підсумував експерт.

Бойлери стають обов'язковою умовою

Якщо раніше бойлер був лише додатковою привабливістю для орендованого житла, то з початком відключення гарячого водопостачання в Києві наявність цієї техніки переходить у категорію обов'язковою складовою. Наприклад, у популярній в соцмережах групі взаємодопомоги при оренді житла KyivRent користувачі навіть склали свій список аргументів, як умовити господарів житла на установку бойлера.

Серед основних порад: запропонувати установки бойлера в рахунок оплати оренди, таким чином власнику квартири не доведеться турбуватися про купівлю-встановлення техніки, оскільки цим займеться наймач, а той, у свою чергу, буде мати гарячу воду. До того ж, бойлер залишиться у власності орендодавця, що в майбутньому підвищить привабливість квартири як об'єкта для здачі в оренду; скласти попередній розрахунок вартості покупки і установки водонагрівача, щоб оперувати при обговоренні конкретними цифрами; пропонується піти і на маленькі хитрощі - якщо господарі квартири в хороших відносинах з сусідами, поспілкуватися з ними, запитати ради та у разі їх позитивного досвіду по установці бойлера, це може зіграти вам на руку щоб переконати орендодавця; вказувати на те, що від встановлення водонагрівача виграють в першу чергу власники квартири.

В цілому учасники групи зазначили, що схема, коли квартиранти встановлюють бойлер в рахунок частини квартплати, але беруть на себе покупку бойлера, наймання майстри та інші пов'язані з цим клопоти, найбільш дієва і на неї орендодавці охочіше погоджуються.

Торгуватися чи ні?

Зрозуміло, що чим більший попит, тим більше у господарів можливість піднімати ціну вище і вище. "Ситуація, яка зараз склалася, дає зрозуміти - поки банки не будуть надавати можливість українцям купувати квартири в іпотеку, здавати квартири буде досить просто", - зазначає Михайло Артюхов.

Однак, зі значною девальвацією гривні купівельна спроможність українців знизилася, тому великі суми за оренду житла по плечу далеко не усім. І якщо традиційно кращими орендарями вважалися молоді подружні пари без дітей, то зараз планка вимог початку трохи знижуватися. "Починають розглядати варіанти, коли в одну трикімнатну квартиру селяться дві сім'ї. Або погоджуються на квартирантів з маленькими домашніми тваринами. Справа в тому, що зараз почався осінньо-зимовий період, і багатьом велика, напівпорожня квартира з відчутними рахунками за комунальні послуги не вигідна", - пояснив експерт. Тому з закінченням серпнево-вересневого ажіотажу домовитися про компромісному рішенні з господарями квадратних метрів стане простіше.

Ринок надання послуг з оренди житла в Україні дійсно досить жорсткий. І те, що він почав трохи більше прислухатися до потреб орендаря - тобто, людини, яка власне платить гроші, - дійсно хороші новини. Головне тепер - закріпити цей невеликий успіх.

Оренда нерухомості в Києві на висоті - дешевого житла майже немає