ua en ru

Антимонопольні органи Німеччини схвалять купівлю "Газпромом" міноритарної частки в Verbundnetz Gas

Після невдалих переговорів з RWE "Газпром" може досягти успіху в розширенні свого впливу на німецькому газовому ринку. Антимонопольне відомство Німеччини готове схвалити покупку російським концерном частки в найбільшій у Східній Німеччині газорозподільної компанії Verbundnetz Gas (VNG), що дасть "Газпрому" можливість зміцнити свої позиції в управлінні компанією. Це може допомогти монополії отримати довгоочікуваний доступ до кінцевих споживачів, вважають експерти.

Антимонопольні органи Німеччини схвалять купівлю "Газпромом" міноритарної частки в німецькій VNG, повідомляє Handelsblatt з посиланням на проект відповідного розпорядження відомства. Це означає, що російський концерн зможе тепер повною мірою використовувати наявний у нього право на весь обсяг голосуючих акцій. У самій компанії в п'ятницю від коментарів відмовилися.

У 2009 р. "Газпром" збільшив частку в VNG до 10,52%, викупивши 5,26% акцій у французької GDF Suez в обмін на право входження в проект газопроводу Nord Stream. У результаті разом зі своїм основним німецьким партнером - компанією Wintershall - "Газпром" отримав блокуючий пакет в VNG - 15,79%.

Тим не менш, монополія відмовилася повною мірою використовувати своє право голосу, щоб уникнути антимонопольного розслідування. Як наслідок, "Газпром" не міг провести до ради директорів VNG свого другого представника пропорційно обсягу голосуючих акцій (зараз компанію в раді директорів представляє колишній глава Gazprom Germania Ханс-Йоахім Горніг). "Дійсно, володіючи певним пакетом акцій, компанія може на свій розсуд відмовитися від реалізації частини своїх прав, це її право", - пояснює адвокат і голова колегії адвокатів "Ніколаєв і партнери" Юрій Ніколаєв. У той же час рішення монополії було тимчасовим і німецький регулятор почав вивчати угоду.

Якщо схвалення буде отримано, "Газпром" зможе підсилити свої позиції в управлінні VNG і, відповідно, на газовому ринку Німеччини. До цього спроби монополії розширити свій вплив у цій країні і в цілому в Європі були не дуже успішними. Зокрема, в грудні минулого року RWE оголосила про припинення розпочатих в липні ексклюзивних переговорів щодо створення СП в електроенергетиці, яке мало об'єднати газові та вугільні електростанції в Німеччині, Великобританії, Нідерландах, Бельгії та Люксембурзі. Раніше влада ЄС перешкодила покупці "Газпромом" британського продавця газу Centrica, а також відмовили у придбанні в австрійської OMV найбільшої газової біржі Європи - Central European Gas Hub. Розуміння не зустріли і наміри отримати контроль над німецьким E. ON Ruhrgas.

"Рішення німецького регулятора дозволить" Газпрому "підсилити свій вплив на розвиток збутового бізнесу VNG і більш активно працювати з кінцевими споживачами, що є однією з основних цілей експортної політики компанії", - вважає аналітик ІФД "КАПІТАЛ" Віталій Крюков. Втім, сам німецький регулятор значного посилення впливу російського концерну не бачить: за попередніми висновками відомства, в результаті придбання частки в VNG посилення позицій "Газпрому" на ринку, яке порушувало б конкуренцію, не відбулося, пише Handelsblatt. За даними регулятора, частка "Газпрому" на газовому ринку Німеччини становить близько третини, частка голландської Gasterra - 20%, норвезької Statoil - 19%. Ні VNG, ні Wintershall домінуючого положення на ринку не мають, резюмує відомство.