Аналітики назвали умови для падіння курсу гривні восени
Економічні причини для девальвації поки відсутні, але можуть з'явитися інші фактори
Зараз приводів для раптової девальвації восени 2020 року немає. Гривня може різко обвалитися у разі політичної кризи або чергового локдауна через коронавірус.
Про це свідчить прогнози фінансових аналітиків, опитаних РБК-Украина.
Експерти вважають, що у світлі наближення місцевих виборів в Україні влада навряд чи зацікавлена в потрясіннях економічного характеру, як, скажімо, різкий стрибок курсу гривні та подальше зростання цін.
Згідно з прогнозами, під впливом як зовнішніх, так і внутрішніх ринкових факторів українська валюта до кінця року буде поступово здавати позиції, але залишиться в межах курсу 27-30 гривень/долар.
Однак для посилення девальваційного тиску є ряд факторів, які слід брати до уваги. Зокрема, це традиційно високі фіскальні виплати наприкінці року. Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Сергій Ніколайчук зазначив, що в цьому році вони можуть побити всі рекорди, враховуючи план по дефіциту бюджету майже 300 млрд гривень.
Крім того, тиск на курс восени можуть надавати нерезиденти, які продовжують виходити з гривневих ОВДП з подальшою конвертацією у валюту. З початку 2020 року їх частка в загальному обсязі внутрішніх держпаперів зменшилась з 110 до 87 млрд гривень, нагадав Начальник департаменту персональних банківських послуг UKRSIBBANK BNP Paribas Group Ігор Левченко.
Повільний прогрес у проходженні першого перегляду програми з МВФ і отримання наступного траншу також не буде сприяти поліпшенню настроїв іноземних інвесторів, вважає Сергій Ніколайчук з ICU.
Курс, на думку аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко, може виявитися вище урядового прогнозу, якщо валютний ринок буде піддаватися негативному потоку новин. Наприклад, як це було у зв'язку з панікою на світових ринках з приводу пандемії навесні або влітку у зв'язку з відставкою голови Нацбанку, а також кількох необережних заяв уряду, що стосуються економічної політики.
Експерти також радять не виключати ризики можливого загострення зовнішніх проблем глобального масштабу. Одна з них - торгові війни, посилені падінням економік через карантин та пандемію. Найбільше це стосується взаємин Китаю і США.
"Зараз існує вичікувальна позиція обох сторін на тлі запланованих на листопад виборів президента США. Якщо знову перемога дістанеться Трампу, то конфронтація між США і Китаєм може посилитися, що негативно позначиться на всій світовій торгівлі", - вважає голова аналітичного департаменту ІК Eavex Capital Дмитро Чурін.
Як повідомляло РБК-Україна, Мінекономіки поліпшило очікування за курсом долара до гривні. Міністерство очікує, що середньорічний курс у 2020 році становитиме 27 гривень за долар (в офіційному прогнозі - 29,5 гривень за долар), наприкінці року - 28,3 гривень +/- 1 гривня (в офіційному прогнозі - 30 гривень за долар).
Нагадаємо, Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує на 2020 рік курс на рівні 30 гривень за долар.