ua en ru

Аналітики Capgemini пророкують Європі енергетичну кризу

Холодна зима може призвести до енергетичної кризи в Європі. Захоплення альтернативною енергетикою та закриття звичайних ТЕС - небезпечна стратегія для ЄС. З такою оцінкою виступили в консалтинговій компанії Capgemini, повідомляє "Росія 24".

Аналітики Capgemini, однієї з провідних консалтингових компаній у сфері менеджменту та інформаційних технологій, опублікували щорічну доповідь щодо стану енергетичного ринку ЄС, в якому відзначили зростаючу загрозу серйозної кризи в європейській енергетиці. Це спільна робота Capgemini, Exane BNP Paribas (інвесткомпанія), CMS Bureau Francis Lefebvre (консалтинг, маркетингові дослідження) і VaasaETT (аналітика, консалтинг у сфері рішень та інноваційних схем у світовій енергетиці).

Експерти відзначають, що в галузі склалася небезпечна ситуація через комбінацію таких чинників в ЄС, як: затяжна економічна криза, дерегуляція газового і електричного ринків і прийняття пакету заходів, пов'язаних з питаннями енергетики і зміни клімату.

У доповіді, зокрема стверджується, що влади Європи проводять небезпечну енергетичну стратегію в невдалий (в економічному плані) час. Активний розвиток альтернативної енергетики за рахунок держсубсидій при зниженні обсягів фінансування потужностей традиційної енергетики створюють загрозу для енергетичної безпеки ЄС як на короткостроковому етапі, так і в довгостроковій перспективі.

У Capgemini також відзначають зростання рівня державних субсидій на альтернативну енергетику. В Німеччині податкові відрахування в рамках податку на сприяння розвитку відновлюваної енергії зросли з 1,31 євро за кВт/годину в 2009р до 5,26 євро за кВт/годину в 2012 р.

Ця тема вже піднімалася в ряді країн ЄС. У Великобританії Бюджетний комітет парламенту встановив, що проекти з альтернативної енергетики ведуть до зростання цін на електроенергію для британців.

За оцінками Bloomberg, країни ЄС витратили близько 600 млрд євро на проекти з відновлюваної енергетики з 2005 р. Програма зі збільшення частки відновлюваної енергії в енергобалансі Німеччини обійдеться німецьким платникам податків в 1 трильйон євро до 2030 р.

Все більше експертів на Заході відзначають ризикованість стратегії влади ЄС щодо зміни структури енергогенерації з підвищеним субсидуванням альтернативної енергетики і виведення з ладу існуючих потужностей по генерації.

В цьому плані доповідь Capgemini співзвучна з оцінкою ситуації енергобезпеки Великобританії.

Згідно заявам Служби щодо газових і електроенергетичних ринків (The Office of Gas and Electricity Markets, Ofgem) ціни на електроенергію продовжать зростати, при цьому в Британії існує реальна загроза масштабних відключень електрики.

Підвищені ризики енергобезпеки останнім часом також стали помітним і в ще одній розвиненій економіці світу - Японії.

Зниження частки атомної енергетики та збільшення частки використання СПГ в генерації електроенергії зробила Японію вразливою перед можливими порушеннями поставок і, за оцінками експертів, може призвести до масштабних блэкаутів в країні.