Антимонопольний комітет України зобов'язав Міністерство культури і туризму України та Державну службу з питань національної культурної спадщини розробити порядок розрахунку вартості робіт з наукової археологічної експертизи земельних ділянок. Таке рішення члени комітету сьогодні прийняли одноголосно під час засідання, повідомляє прес-служба відомства.
Комітет встановив, що умовою для чисельних монопольних зловживань з боку ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України, його дочірніх підприємств та філій на ринку робіт з проведення науково-археологічної експертизи земельних ділянок є відсутність сучасного удосконаленого порядку ціноутворення з проведення цих робіт.
На сьогодні вартість робіт з наукової археологічної експертизи ДП «ОАСУ» визначається відповідно до тимчасового збірника цін на науково-проектні роботи по нерухомих пам'ятках історії та культури УРСР від 24.06.1991 №75.
Ціни цього тимчасового збірника коригуються коефіцієнтами, що встановлюються Міністерством регіонального розвитку та будівництва України, яке періодично збільшує індекси визначення кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт. Це призводить до безпідставного щорічного зростання вартості робіт з археологічної експертизи.
Цей збірник не передбачає визначення вартості послуг з проведення науково-археологічної експертизи земельних ділянок.
Використання підприємствами тимчасового збірника призвело до того, що, для прикладу, для ВАТ «Волиньобленерго» у 2007 р. на проведення досліджень ділянок трансформаторної підстанції, повітряної лінії та вихідних із підстанції повітряних ліній був виставлений рахунок на суму 94,728 тис. грн, що перевищувало вартість робіт будівництва на 20 тис. грн. За результатами розгляду Волинським обласним територіальним відділенням комітету відповідної заяви ВАТ «Волиньобленерго» вартість робіт була зменшена до 16 тис. грн.