Антимонопольний комітет України (АМКУ) перешкоджає інвесторам вступати в свої права на активи в Україні. Про це повідомляють зарубіжні інвестори.
Як повідомляється, один з найбільших китайських інвесторів, державна корпорація Китаю CNBM не може оформити свої законні права на активи в Україні у сфері сонячної енергетики з вини АМКУ. CNBM є найбільшим інвестором в цю галузь, компанія представлена на ринку України більше 5 років, а з 2013 р. веде питання прямих китайських інвестицій в цю галузь.
"Вже з середини 2014 р. ми є економічними власниками проектів у сфері сонячної енергетики України. Вже з того часу саме ми несемо всі ризики та вигоди за ними. Однак з якихось причин ми досі не можемо дооформити свої права. У березні ми, спільно з радником канцелярії з торгівельно-економічних питань при посольстві Китаю в Україні зустрічалися з представниками АМКУ для обговорення питання завершення необхідних формальностей щодо оформлення прав на активи в Україні. Це було як раз за 2 тижні до закінчення терміну прийняття рішення комітетом по цьому проекту. Ми виступили з пропозицією відповісти на всі питання комитету. Але нам ніяких питань поставлено не було. Представники АМКУ запевнили, що резолюція щодо даного проекту буде позитивною. За результатами цієї зустрічі представниками китайської делегації було зроблено доповідь уряду Китаю", - розповів представник китайської делегації.
Як стало відомо, наступні дії АМКУ йдуть врозріз з домовленостями, даними CNBM і представнику посольства КНР. АМКУ, використовуючи формальний привід, продовжив розгляд питання, і звернувся в інші держустанови, у тому числі в Генеральну прокуратуру.
Інвестиції, зроблені CNBM в Україну - це державні інвестиції Китаю, які знаходяться на контролі уряду КНР. Китайські кошти вже витрачено, і механізм їх захисту на міждержавному рівні буде працювати незалежно від того, коли інвестиція буде остаточно оформлена.
Експерти відзначають, що АМКУ є єдиним органом, який реформи обходили стороною, його склад не змінювався з часів правління Віктора Януковича. Його дії по відношенню до китайської держкорпорації, впевнені учасники ринку, можуть спровокувати міжурядовий конфлікт.
Це не перший сигнал щодо неефективної роботи АМКУ. Про проблеми з інвестиційним кліматом і впливом на нього АМКУ також висловлювався і міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичюс. За його словами, інвестиційний клімат в Україні в останні роки був дуже поганим: багато проблем в Антимонопольному комітеті, на митниці, в податкових органах. "Більшість бізнесменів і вітчизняних, і закордонних, скаржаться на Антимонопольний комітет україни як причину №1 серед труднощів ведення бізнесу в Україні. Спільно з Мінекономіки ми прописали в меморандумі з МВФ, що ми зобов'язуємося у першому півріччі поміняти весь склад Антимонопольного комітету призначити нового голову", - зазначав міністр.